در دنیای استارت آپ، تحول آفرین یک بچه شاد و سرحال در حصار است، که می تواند دنیا را تغییر دهد- حداقل شما را متقاعد می کند که در آینده این خرید اجتناب ناپذیر است- مشتریان آنها را دوست دارند چرا که به آنها احساس نوگرایی می دهد، عرضه کنندگان آنها را دوست دارند چرا که به آنها این فرصت را می دهند تا خودشان را مهمتر و باهوش تر معرفی نمایند، سرمایه گذاران آنها را دوست دارند چرا که به آنها موقعیت سرمایه گذاری و نقش آفرینی در آینده را می دهند.

و این اتفاق حداقل چیزی هست که برهم زنندگان لازم دارند که شما درباره آنها باور کنید. محصول یا تکنولوژی بازار فروش گسترده تری خواهد داشت چنانچه بتوانید افراد را متقاعد کنید که آینده را متحول می سازد.

استارت آپ های تحول آفرین

اما واقعا مخاطبین به این باور دست می یابند؟ در واقع باید دید که معرفی خودتان بعنوان یک استارت آپ تحول آفرین می تواند موجب جلب اعتماد و حمایت از شما شود؟

برای  پاسخ به سوال فوق، ما ۹۱۸ استارت آپ که بدنیال جذب سرمایه اولیه در اسراییل بودند را مورد مطالعه قرار دادیم. اسراییل مهد کارآفرینی است، از بیشترین سهم بازار سرمایه گذاری در استارت آپ های سطح بالا در حوزه تکنولوژی در جهان برخوردارست. تک شاخ های بزرگ زاده اسراییل هستند:

استارت آپ

Waze برنامه مسیریابی رانندگان که در سال ۲۰۱۳ به سرمایه گذاری ۱٫۳ میلیارد دلاری گوگل دست یافت،

NDS ارائه دهنده خدمات ویدیویی که در سال ۲۰۱۲ به سرمایه گذاری ۵ میلیار دلاری سیسکو دست یافت،

Playtika پلتفرم بازی که در سال ۲۰۱۶ به سرمایه گذاری ۴٫۴ میلیارد دلاری توسط Giant Interactive دست یافت و Mobileye نرم افزار و تراشه کنترل وسیله نقلیه خودکار در سال ۲۰۱۷ به سرمایه گذاری ۱۵٫۳ میلیارد دلاری دست یافت.

معرفی مراحل این موفقیت استارت آپ

معرفی مراحل این موفقیت استارت آپ ها

در ادامه به معرفی مراحل این موفقیت می پردازیم. اطلاعات این مقاله از سازمان ملی  استارت آپ  SNC یک موسسه غیرانتفاعی خصوصی فعال در چرخه راه اندازی استارت آپ های اسراییل بدست آمده است. پلتفرمی جامع برای سرمایه گذاری و حمایت از نوآوری و تکنولوژی های نو ظهور ارائه می نماید. دو برنامه نویس مسئولیت بررسی پروفایل استارت آپ را بر عهده دارند تا به این سئول پاسخ دهند که آیا به واسطه راه اندازی این استارت آپ تغییری در صنعت ایجاد می شود؟ ساختار قدرت های موجود برهم می ریزد؟ راهکارهای صنعتی متحول می شوند؟ پاسخ صحیح یک و پاسخ منفی صفرارزیابی می گردد. مجموع امتیازات بدست آمده از طریق کدگذاری امتیازات کسب شده بین ۰ و۳ با افزایش ۰٫۵ارزیابی می گردد.

و نتیجه بررسی ها چه بوده است؟ متاسفانه، نتیجه کار بجای تایید یا تکذیب پاسخ بله حاصل گردید. نتایج حاکی از اینست که افزایش سرمایه گذاری تحول آفرین با انحراف معیار ۰٫۷۸ شانس افزایش سرمایه گذاری را در مراحل آغازین ۲۲% بهبود می بخشد. حتی ممکن است سرمایه گذاری به افزایش ۲۴% دست یابد. در یک سرمایه گذاری عادی ۸۷۰۰۰دلار مرحله کشت ایده و ۳۶۱۰۰۰دلار درمرحله سری A می تواند سرمایه گذاری اسراییلی به همراه داشته باشد.

سرمایه گذار استارت آپ

سوال جالبی در این حالت مطرح می شود: چطور است که سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری بیشتر دارند و در عین حال کمتر سخاوتمندی نشان می دهند؟ برای پاسخ به این سئوال ۲۰۳ شرکت کننده که سابقه سرمایه گذاری داشتند برای آزمونی آنلاین گزینش شدند. و بصورت تصادفی در دو وضعیت مختلف قرار گرفتند و فرصت یک سرمایه گذاری در اختیارشان قرار داده شد. مدل سرمایه گذاری از نمونه های اسراییلی انتخاب شد و در شرایطی یکسان در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. تنها تفاوت این بود که سرمایه گذاری به گونه معرفی شد که یک استارت آپ تحول آفرین به نظر برسد. سپس از شرکت کنندگان درخواست شد تا پتانسیل افزایش سرمایه گذاری را ارزیابی کنند و تصمیم بگیرند که آیا تمایل به سرمایه گذاری دارند و در اینصورت مقدار سرمایه گذاری را تعیین نمایند.

نتایج نشان می دهد که سرمایه گذاران به استارت آپ های تحول آفرین توجهی بیشتری نشان می دهند و آنرا یک گزینه موثر می دانند. در واقع تمایل دارند این شانس را داشته باشند که در تغییر آینده سهیم باشند و سرمایه گذاری داشته باشند که بالقوه بازده فوق العاده ای دارد. در عین حال تمایل ندارند تمام سرمایه خود را در یک سرمایه گذاری صرف کنند(همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار دهند). سرمایه گذاری کمتر در یک روند تحول آفرین، سرمایه گذار در آینده با توجه به میزان سرمایه گذاری اش در معرض خطر کمتری قرار می گیرد، شناخت بیشتر نسبت به شرایط و ریسک پذیری موقعیت به تصمیم گیری های بهتر می انجامد.

کارآفرین کجاست؟

کارآفرین کجاست؟ به خطر پذیری و عدم اطمینان سرمایه گذاری شما بستگی دارد. اگر ایده شما پر ریسک باشد می بایست برای سرمایه گذار داستان قانع کننده ای داشته باشد تا متقاعد شود در این سرمایه گذاری مشارکت نماید. تحول آفرینی می تواند در این روند حامی شما باشد.  چنانچه احساس میکنید خطرات اصلی سرمایه گذاری در ایده پردازی کمتر از اجراست – بهتر است تمام تمرکز خود را متوجه صحیت از تجربیات و توانایی های تان نمایید- در این صورت برای دریافت مبلغ مورد نیاز امیدی بیشتری پیش روخواهید داشت.