آیا تکنولوژی اینترنت 5G در سال 2019 به حقیقت خواهد پیوست؟ اگر بسیار مشتاق به پیگیری اخبار تکنولوژی هستید در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با اینترنت نسل پنجم آشنا شوید.

نوآوری در صنعت تکنولوژی سرعت بسیار بالایی دارد، و بهترین مثال آن سال 2018 است. کمپانی های وایرلس توانستند، قدمی بزرگ به سمت اینترنت 5G بردارند و گوگل نیز توانست با پروژه Duplex AI همه را متعجبب کند. با وجود افت شدید در ارزش کمپانی Bitocoins ادامه روند تکنولوژی به سوی پیشرفت های بیشتر همچنان ادامه دارد. سایت آمازون نیز توجه جدی خود را نسبت به Alexa کمپانی هوشمند، نشان داده و محصولات این کمپانی را نمایش و ارائه می دهد.

احتمالا سال 2019 با سرعت سال گذشته در نوآوری های تکنولوژیک پیشرفت نخواهد داشت، ولی از برخی سرویس ها که که زمان زیادی برای تکمیل آن ها صرف شده است، امسال رونمایی خواهد شد.

خواند این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: 5 تکنولوژی که در سال که در سال 2019 رخ خواهد داد

نگاهی به پیش بینی های سال 2018

برخلاف پیش بینی های سال 2017، پیش بینی های سال 2018 خیلی مطابق انتظارات نبود. اما اشتباه کجا بود؟ شاید، برخی از پیش بینی ها که باید رخ میداد، به شکل واضحی اتفاق نیفتاد و یا باید یک سال دیگر سپری می شد تا انشعابات و شاخه های آن دقیق مشخص شود. به عنوان مثال، در سال 2018 حرکت به سمت بلاک چین ها در این سال پیش بینی ضده بود، ولی سقوط ناگهانی ارزش Bitcoins  بسیاری از تیترهای خبری را به خودش اختصاص داد. البته ا نویسنده مقاله به شدت تاکید دارد که ارزش این کمپانی واقعا به سودآوری تکنولوژی بلاک چین متصل نیست.

مثال دیگر رونمایی از محصولی جدید در صنعت لپ تاپ است. لپ تاپ های ARM که در تبلیغاتشات با شعار این لپ تاپ باید همه جا باشد، روی کار آمدند، در کنار نام کمپانی های بزرگی مانند HP و Asus قرار گرفتند، و دیگر محصولات جدید نیز درسال پیش رو، در حال ظهور هستند. اما در نهایت اولین نسخه لپ تاپ بسیار نا امید کنند بود. این محصولات جدید مشکلات بسیاری در سازگاری با نرم افزارهای مختلف داشتند. در سال 2019 باید تصمیم /رفته شود که آیا ARM می تواند ادامه دهد یا باید از بازار حذف شود.

بررسی دیگر حاشیه ها، از مسائلی است که نمی توان به صورت کامل به آن پرداخت. اما هنوز کارهای بسیاری در حال انجام شدن است که می تواند در سال 2019 مهم تر هم شود. یکی از این خبرهای جدید، اینترنت 5G  است. فناوری اینترنت 5G این امکان را خواهد داد تا با سرعت فوق العاده هر چیزی به اینترنت متصل شود.

در سال 2019 هم توسعه گرهای اپلیکیشن و و هم تولیدکنندگان موبایل چیزی فراتر از هوش مصنوعی را تولید خواهند کرد. کمپانی Apple و یا سایت هایی چون گوگل و آمازون همگی برای ارتقای کیفیت محصولاتشان تلاش خواهند کرد تا بهتر نیازهای ما را پیش بینی کند و به راهنمایی های کمتری احتیاج داشته باشند. البته این پیش بینی ها، بدون در نظر گرفتن فاکتور زمان، کمی غیر واقعی به نظر می رسد. ولی ما منتظر وقوع این پیش بینی های هیجان انگیز هستیم.

اینترنت 5G چیست؟

5G یا نسل پنجم اینترنت که به نسل بعدی اینتر نت موبایل گفته می شود و قرار است بعد از 4G تولید و عرضه شود. سرعت اتصال به سرویس های اینترنتی 5G نسبت به اینترنت نسل چهارم بسیار زیاد است و به فرکانس های بالاتری دسترسی دارد و استفاده می کند. اینترنت نسل پنجم از محدودیت کمتری برخودار است و سیگنال های این نوع اینترنت نمی توانند زیاد انتشار پیدا کنند. به همین دلیل باید نقاط دسترسی را بیشتر و آن ها را در فضاله نزدیک به هم قرار داد.  کشورها و شرمت های زیادی در حال رقابت هستند تا اینترنت نسل پنجم را در سال 2019 به بازار عرضه کنند. 

تکنولوژی اینترنت 5G در سال 2019

بهره برداری واقعی از 5G

هیچ موضوعی مانند اینترنت 5G در صنعت موبایل، بحث و گفت و گو را به دنبال نداشته است. بیش از نیمی از توجهات این  دهه، به اینترنت 5G اختصاص دارد و حتی جای بسیاری از مباحث را گرفته است. ولی یک مسئله مهم در این میان وجود دارد، اینکه تقریبا هیچ کدام از متخصصان بر سر اینکه 5G واقعا چیست، توافق ندارند.

این تغییرات در 2018، مشخصات و مقتضیات خودش را دارد و بیشتر آن بر روی آزمایش های تکنولوژیک گذشت. ولی در نهایت، امسال اولین موبایل با ظرفیت استفاده از 5G  به عنوان یک سرویس واقعی، راهی بازار خواهد شد و در میانه های سال جدید نیز خدماتی برای تکنولوژی mm Wave به بازار عرضه می شود.

موبایل های حال حاضر در بازار طیف و ظرفیت پایینی برای آغاز اینترنت 5G دارند، اما شرکت های مختلف برای اینکه به عنوان اولین کمپانی ارائه دهنده این سرویس برای مناطق حومه شهر و روستاها در لیست قرار بگیرند، در حال رقابت هستند.

در پایان سال 2019، تقریبا تمام کلان شهرها و حومه هایشان به این سرویس جدید اینترنت دسترسی خواهند داشت و برخی مناطق نیز تا 2020 باید صبر کنند. ولی در نهایت رویای این سرویس اینترنت در 2019 به حقیقت خواهد پیوست.

اگرچه در سال 2018 تکنولوژی رشد فوق العاده و چشمگیری داشته است، ولی از بسیاری محصولات آن در سال 2019، رونمایی خواهد شد. این محصولات که بحث های بسیاری را در سالهای اخیر به خود اختصاص داده اند که سرویس و خدمات جدیدی نیز به همراه خواهند داشت. پس تا پایان سال میلادی جدید برای اینترنت 5G صبر کنید.