استارتاپ چیست؟

اصطلاح ” استارتاپ ” در طول چند سال گذشته با افزایش فزاینده ای برای سرمایه گذاری های خرد، برنامههای هوپ سانفرانسیسکو و شرکت‌های بزرگ فناوری مورد استفاده قرار گرفته است. استارت آپ ها که در فارسی اصطلاح “کسب و کارهای نوپا” برای آن ها به کار می رود، عبارت هستند از نهادهایی که توسط کارآفرینان به منظور کمک به خلق تولیدات و خدمات جدید، در شرایط عدم اطمینان به وجود می‌آیند.

نیل بلونتال، سرمایه گذار و مدیرعامل شرکت Warby Parker می گوید: “یک شرکتِ استارت آپی برای حل مشکلی که راهحل واضحی ندارد، کار می‌کند و موفقیت در آن تضمین نمی شود.” مطالعه‌ای که OECD اخیرا در رابطه با روش شناسی نوآوری در سطح شرکتی انجام داده است، نشان میدهد که  شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) و استارت آپ‌ها، نقش مرکزی در ایجاد شغل و افزایش نرخ رشد و نوآوری دارند.

یکی از چیزهایی که همه ما می توانیم در مورد آن توافق کنیم این است که: ویژگی اصلی استارتاپ‌ها، توانایی آنها در رشد کردن است.

استارتاپ چه مدت به یک کسب و کار اطلاق می شود؟

بنیان گذاران استارت آپ ها، خود ارائه‌ی معیاری خاص برای تعریف یک شرکت به عنوان استارت آپ را رد میکنند. راسل دسوزا، بنیانگذار استارت آپ SeatGeek، در این زمینه می گوید: “زمانی که بنیانگذاران و افرادی که در یک استارت آپ کار می کنند، دیگر احساس نکنند که یک کار خلاقانه و تاثیرگذار روی جامعه انجام می‌دهند، دیگر نمی توان اصطلاح استارت آپ را برای تعریف شرکت آن‌ها به کار برد. پس از گذشت چند سال و اضافه شدن افراد جدید، بعید به نظر می‌رسد که حس خلاقیت و فرهنگ پویای پیشرفت نوآورانه در شرکت مانده باشد.” همچنین از زمانی که شرکت وارد بورس شود و سهام آن به طور گسترده در اختیار مردم قرار داده شود، دیگر عنوان استارتاپ از روی آن برداشته می‌شود. به طور کلی، استارتاپ به شرکتی اطلاق می شود که در آمدش کمتر از ۲۰ میلیون دلار و تعداد کارکنانش کمتر از ۸۰ نفر باشد.

در واقع کسب و کارهای نوپا ابتدایی ترین منبع خلق شغل در طی دهه گذشته به شمار می‌آیند.

استارتاپ‌ها به طور متوسط ۱۷% اشتغال را در کشورهای اروپایی بر عهده دارند و تقریبا نسبت به شغلی که از بین می‌برند (۲۲%)، دو برابر شغل ایجاد می‌کنند (۴۲%). موضوع ایجاد اشتغال توسط استارت‌آپ‌ها بحثی است که تقریبا در تمامی اقتصادها، و بخش‌ها وجود دارد. در ایران نیز، شاهد ظهور استارتاپ‌های زیادی هستیم. توسعه یک ایده و راه اندازی یک کسب و کار، نیاز دارد که شما به میزانی از “خود باوری” رسیده باشید.

اگر ایده‌ای دارید، با ارزیابی تمام جنبه‌ها، استارت آپ خود را راه اندازی کنید. ما نیز در سپیدتک به شما کمک خواهیم کرد.

استارتاپ
استارتاپ

منبع :  ? What Is A Startup