۳ نکته‌ای که باید در مورد فین‌تک بدانید:

اگر به اینکه چگونه خرید آنلاین روی بازار خرده‌فروشی تاثیر گذاشته است ، نگاهی بیندازید- که حتی سفارش و تحویل پیتزا نیز به سمت فناوری رفته است- تاثیرات تکنولوژی مالی را خواهید دید.

در اینجا سه موضوع در مورد فین‌تک گفته خواهد شد که باید آن‌ها را بدانید- نه فقط در مورد چگونگیِ آن بلکه در مورد تغییراتی که با خودش می‌آورد.

 

اولین چیزی که باید بدانید: فین‌تک در حال حاضر تغییرات خارق‌العاده‌ای را تجربه کرده است.

فین‌تک در ابتدا پشتِ پلتفرم‌های پردازش داده مخفی بود، اما در حال حاضر در حال تبدیل شدن به یک فناوریست که کاملا قابل رویت است- به عنوان “مبنایی است برای فرآیندهای end-to-end در معاملات اینترنتی از طریق خدمات ابری.”

فین‌تک، در فرمِ خدمات پرداخت مانند PayPal و ApplePay، امکان خرید هر چیزی را تنها با وارد کردن آنلاینیک کد فراهم می‌کند.

اما انتظاراتی که الان مردم از فین‌تک دارند شاملِ تامین اعتبار تقاضای نسبتا سریع و یا رسیدگی به پایان مالیِ خرید سهام و … بدون دخالت انسان است.

در واقع گزارشات حاکی از آن است که، فین ­تک قدرت “تغییر فرم تجارت، پرداخت، سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی، بیمه، ترخیص و تسویه اوراق بهادار و حتی خود پول را دارد” .

 

دومین چیزی که باید بدانید: فین‌تک در چند سال گذشت به گونه­ای تبدیل به ضروریات شد که حتی تصور نمی‌شد.

به هرحال بانک­ها برای زنده ماندن، مجبور به اختصاص منابع به فین تک هستند.

گزارش‌های اخیر شرکت Deloitte و انجمن جهانی تجارت (WEB)، می‌گوید: “اکنون مشتریان، انتظارِ یکپارچه‌سازیِ دیجیتال، تصویب سریع وام و پرداخت رایگان شخص به شخص را دارند- این‌ها تمام تمام نوآوری­هاییست که فین‌تک را محبوب کرده است.” این گزارش اضافه می‌کند: “گرچه فین‌تک صنعت غالبِ امروز نیست ولی در به‌عنوان تجارت ‌های مستقل و پیوندهای حیاتی در زنجیره‌ی ارزش خدمات مالی موفق بوده است.”

موسسات مالی درحال سرمایه گذاری روی فین‌تک هستند، زیرا از آن به صورت مقرون‌به صرفه ( و در واقع ساده‌تر) برای پاسخ‌گویی به نیازهای مشتری‌ها برای تجربه دیجیتالی بهتر و همچنین نیازهای تجاری استفاده می‌کنند.

این نیازها عبارتند از

  • پیش‌بینی روند
  • سفارشی‌سازیِ محصولات مالی بر اساس آنالیزها
  • هوش مصنوعی و بهبود پردازش‌های زنجیره‌ای

 

سومین چیزی که باید بدانید: اختلالات ناشی از فین‌تک بیشتر از این‌ ­ها پیش خواهد رفت

بعضی از این اختلالات از طریق فناوری به وجود می‌آیند. درحالی‌که ” انفجار تجارت الکترونیکِ یک اکوسیستم سالم از تامین‌کننده‌های فنی استارت‌اپ‌ها را برای خدمات مالی، خرده‌فروشی و سایر صنایع ایجاد کرده است،” این گزارش به زیاد شدنِ فروشنده‌ها اشاره می‌کند، که این هم به معنای فرصت است و هم به معنای خطر.

بر اساس گزارش Deloitte’s Piscini، در ده سال گذشته، اکوسیستم تامین‌کننده فین‌تک به طور چشم‌گیری از ۱۰ بازیکن اصلی به حدود ۱۰۰۰۰ شرکت افزایش پیدا کرده است.

و در این دوران هک و جرایم اینترنتی، این اکوسیستم باید محافظت و مدیریت شود. نحوه مدیریت ۱۰۰۰۰ هزار تامین‌کننده کاملا متفاوت از نحوه مدیریت ۱۰ شرکت فناوری است. این چالشی بزرگ برای سازمان‌های بزرگ است.

منبع:
MARLENE Y. SATTER (2017) Fintech 101: 3 things to know at September 27, 2017

کلید های موفقیت کمپین های “crowdfunding” در فناوری فین‌تک