عرفان هاریس:

آیا فین‌تک اسلامی به اقتصاد کشورهای غربی کمک می‌کند؟

به عنوان یک مسلمان بریتانیایی، من از این‌که امروز ممکن است اسلام برای بسیاری از مردم انگلستان و ایالات متحده یک واژه ترسناک باشد، کاملا آگاهم. اعتقاد دارم که یک مدل اقتصادی که توسط اصول عدالت، برابری و شفافیت پشتیبانی می‌شود، قدرت متحد کردن مردم از باورهای متفاوت و ایجاد ثروت در تمام سطوح جامعه را دارد. این اصول منحصر به اسلام نیستند؛ ارزش‌هایی جهانی هستند که می‌توانند به یک جامعه درست، آزادمنش و مترقی کمک کنند.

نگاه عجیب غرب به اسلام

یک تفسیر عجیب غریب از اسلام که موجب وحشت در بعضی از غربی‌ها شده است، صرفا پدیده‌ای است که اخیرا رخ داده، در مقابله با یک تاریخ جامع و پر از تحول، تاریخی که به ندرت در غرب تدریس می‌شود. این تاریخبیش از یک هزاره از توسعه ‌ی حقوقی است که با راه میدانی و زمینه‌ی فرهنگی شکل گرفته است. درحالیکه اروپا قرن‌های تاریک خود را تجربه می‌کرد، شهرهای مسلمان کوردوبا و بغداد پیشرفت چشم‌گیری در ریاضیات، نجوم، پزشکی، هنر، معماری، کشاورزی و اقتصاد داشتندکه متاسفانه الان ناشناخته است. رنسانس اروپا به‌شدت از فلسفه، هنر و علوم اسلامی در قرون وسطی قرض گرفته است. دانشمندان اسلامی نیز از فرهنگ‌های قبلی قرض گرفته و آموخته بودند. شریعت به‌صورت روان و سازمانی حرکت کرده و به تغییر جهان پرداخته است.

به نظر می‌رسد که جنبش‌های اسلامی پسا استعمار و دیدگاه خاورشناسی جهان، در طول تاریخ تمایلی برای شرح جامع‌تر از اسلام نداشته‌اند. در دوره‌ای که جهان به منتهای اندیشه‌ی سیاسی و ایدئولوژیک دچار شده است، شاید مدل اقتصاد اسلامی و صنعت مالی اسلامی بتواند به پر کردن شکاف بین فرهنگ‌ها کمک کند.

مدل مالی اسلامی

این مدل اقتصاد مبتنی بر دارایی و اقتصاد واقعی است: علم مالی، تنها یک روان‌کننده برای ایجاد ثروت در تمام سطوح جامعه است. پول باید به عنوان وسیله‌ای برای مبادله  باشد نه یک کالای تجاری که خود مورد استفاده قرار گیرد. در تئوری این بدان معناست که ثروت را نمی‌توان صرفا با مالکیت پول ایجاد کرد: باید در صنعت واقعی سرمایه‌گذاری کرد و به طور عادلانه در خطرات و سودها شریک شد. اقتصاد مالی، اقتصاد واقعی است.

اما امروز صنعت مالی یک مشکل اساسی دارد که به طور قابل ملاحظه‌ای توسط بانکدارهای معمولی اجرا می‌شود و در چارچوبی که انتظار دارد بانک‌های اسلامی برای “مهندسی معکوس” محصولات مبتنی بر بدهی عمل کنند. بریتانیا نمونه‌ای کامل است که چالش مالی اسلامی رار تجربه می‌کند: با وجود چارچوب قانونی که توسط دولت انگلیس پشتیبانی می‌شود، تمام ۵ بانک اسلامی که در اوایل دهه ۲۰۰۰ تاسیس شده‌اند یا اخیرا تجدید ساختار قابل توجهی داده‌اند تا زنده بمانند.

فین‌تک اسلامی

اگر در کنفرانس‌های مروبط به این موضوع شرکت کنید، مطمئن خواهید شد که سیاستمداران ارشد و مدیران صنعت به طور عمومی این نظر را دارند که باید صنعت مالی اسلامی را به شهر جذب کنند. با این حال، من رد می‌کنم که لندن یک مرکز جهانی برای امور مالی اسلامی باشد. درست است که پشتیبانی حکومت زمینه‌ی فعالیت برای امور الی اسلامی را فراهم کرده است. اگر بانک‌های اسلامی بریتانیا برای حرکت آهسته خود خیلی تلاش می‌کنند، اما منطقه‌ای وجود دارد که با آن انگلستان می‌تواند یک رهبر جهانی باشد: فین‌تک اسلامی . در حال حاضر می‌دانیم که آینده مالی در تکنولوژی مالی است. تامین مالی غیر بانکی فعال FinTech سریعتر از بانکداری سنتی رو به رشد است. تامین مالی غیر بانکی می تواند به طور ذاتی با اصول مالیه اسلامی هماهنگ شود، زیرا در بسیاری موارد، صرفا بر تکنیک های معکوس تکنیک های بازاریابی سنتی تکیه نمی کند. این همان‌گونه است که یک مدل اقتصادی اسلامی است. این دو می‌توانند ترکیبی هیجان‌انگیز و قدرتمند باشد.

ما میدانیم که لندن با سنگاپور، نیویورک و سیلیکون والی در حال رقابت با شرکت‌های فین‌تک هستند. به نظر من، قدرت مالی اسلامی به توانایی آن در دموکراتیزه کردن امور مالی بستگی دارد.  آن را برای همه مردم یک جامعه فراهم می‌کند. بانک ها همیشه نقش مهمی را در تأمین مالی دارند و خواهند داشت، اما افزایش تاثیر و نفوذ تسهیلات مالی و تکنولوژی مالی غیر بانکی در جهت گیری صنعت مالی جهانی کاملا واضح است. مالیه اسلامی نیز باید همین مسیر را پیش بگیرد.

منبع:  www.forbes.com – 

 

مطلب مرتبط: ۳ نکته‌ای که باید در مورد فین‌تک بدانید.