انقلاب فین‌تک : یک نیروی مثبت

در حال حاضر به نظر من، بخش خدمات مالی در حال تغییر است. شاید بیشترین تحول در تاریخ و این یک نیروی مثبت خواهد بود. تغییراتی که الان شاهد آن هستیم بسیار تاثیرگذار و البته دور از دسترس هستند.

این تحول صنعتی چه سیری را طی می‌کند؟ با بیان ساده، این فن‌آوری مالی است که با نام فین‌تک شناخته می‌شود. فین‌تک، روش‌های مالی را از نو تعریف می‌کند و آن را از نو شکل می‌دهد، و با افزایش قابل ملاحظه‌ی سرمایه‌گذاری در آن در حال رشد است.

سرمایه‌گذاری در فین‌تک، در سال گذشته ۱۷٫۴ میلیارد دلار بود که نشان‌دهنده‌ی رشد ۱۱ درصدی است. این روند صعودی مداوم ، پیشرفت این تکنولوژی را نشان می‌دهد.

انقلاب فین‌تک در حال حاضر وجود دارد و به راهش ادامه می‌دهد و خدمات مالی دنیا را تغییر می‌دهد. اپلیکیشن‌های بانکی موبایل، وام‌های برابر-برابر(peer-to-peer)، ارزهای مجازی مثل بیت‌کوئین، ربات- مشاورها، و سرمایه‌گذاری کراودینگ همه بخش از این تحول هستند.

فین‌تک
فین‌تک

به نظر من علت این تحول، بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ است. ارائه‌دهندگان خدمات مالی سنتی، در اکثر موارد، بشدت از میدان رانده شدند. در این وقایع، آن‌ها به وضوح مشغول برخورد با چشم‌انداز تنظیمی جدید که در پی رخدادهای متعاقب پیش آمد، انتظارات مشتری و هم‌چنین، برخی از جریمه‌های عظیم مالی که به آن‌ها تحمیل شد، بودند.  درنتیجه به پیشرفت‌های فناوری و کسب وکارها کمتر توجه کردند.

در این حال، به طور هم‌زمان، برخی از نوآوری‌های فناوری – چیزهایی که زندگی ما و جامعه ما را تغییر دادند به بازار آمدند. اوبر، در حال حاضر بدون داشتن هیچ خودرویی، بزرگترین شرکت تاکسیرانی در جهان است. Airbnb بزرگترین BnB/هتل‌ زنجیره‌ای است و آمازون، الان بزرگترین خرده‌فروشی دنیاست بدون داشتن هیچ مغازه‌ای!

تا چندی پیش آمازون هیچ پولی نداشت. این اتفاق چطور افتاد؟ این به دلیل فناوری به ویژه نرم افزار بود. در سال آینده، انتظار می‌رود اولین خودروی خودران در اختیار مردم قرار گیرد  ظرف چند سال، کل صنعت خودرو به احتمال زیاد برای همیشه متلاشی خواهد شد. کدام شرکت‌ها در این زمینه پیشرو هستند؟ آیا سازندگان عمده خودرو هستند؟ نه! آن‌ها به راحتی بر روی ساخت اتومبیل‌هایی که فقط از اتومبیل‌های موجود بهتر هستند، متمرکز شده‌اند. این شرکت‌های فناوری مانند تسلا، اپل و گوگل هستند که خودروهای آینده را می‌سازند.

مشابه آن‌ها، فین‌تک هم خدمات مالی صنعتی است. شرکت‌های فین‌تک خدمات شرکت‌های مالی سنتی را رها کرده، به‌خصوص بانک‌های سنتی و آنچه مشتریان در حال حاضر انتظار دارند_به ویژه از نظر تجربه مشتری- را عرضه می‌کند.

تغییرات درزمان فعلی بسیار سریعتر از همیشه در حال رخ دادن هستند. ما نه تنها باید آن‌ها را قبول کنیم بلکه باید با آغوشی باز آن‌ها را بپذیریم.

معتقدم از لحاظ فین‌تک، تغییر در نیرو‌های مثبت در سه حوزه‌ی اصلی خواهدبود:

اول، برای مشتریان

مشتریان هر روز بیشتر و بیشتر می‌خواهند تمام خدمات مالی خود را به‌صورت آنلاین و یا بر روی دستگاه‌های تلفن همراه خود انجام دهند. آنها خدمات  و دسترسی سریع را در هرکجا و هر  زمان نیاز دارند. فین‌تک امکان وقوع این اتفاق را می‌دهد. صادقانه بگویم، اگر امروز یک ایده‌ی عالی دارید ولی نمی‌توانید آن را روی گوشی‌های همراه حود اعمال کنید، احتمالا موفق نخواهد بود.

دوم، برای جامعه

فین‌تک سرعت پیش‌برد مشارکت مالی را افزایش می‌دهد. اینامکان دسترسی به خدمات مالی برای میلیون‌ها نفر از افرادی است که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند و یا به دلیلِ تعصبات شرکت‌های مالی سنتی، به طور معمول نمی‌توانند از خدمات مالی استفاده کنند. فین‌تک همچنین برای کسانی که نمی توانند از شرکت های اصلی مشاوره که به طور فزاینده ای فقط با ثروتمنداه برخورد می کنند، خدمات مشاوره تامین می‌کند. کمک به افراد و شرکت ها برای مدیریت موفق، صرفه‌جویی در پول و سرمایه‌گذاری آن، یک جامعه‌بهتر برای ما به ارمغان خواهد آورد.

سوم، برای کسب‌و کارها

فین‌تک به شرکت‌ها فرصت‌ها تنوع می‌دهد. به آنها در کاهش هزینه‌ها، رعایت الزامات قانونی کمک می‌کند و تجربه‌ی مشتری را بهبود می‌دهد که این به ایجاد روابط بلندمدت و اعتماد کمک می‌کند.
البته، در بخش فین‌تک، چالش‌هایی وجود خواهد داشت، اما فین‌تک به ایجاد یک جهان بهتر و پیوسته‌تر کمک می کند که در آن افراد بیشتری نسبت به قبل،به رسیدن به اهداف مالی بیشتر امیدوار هستند.

منبع :  www.forbes.com – OCT 9, 2017 @ 09:00 AM

مطالب پیشنهادی: 

۳ نکته‌ای که باید در مورد فین‌تک بدانید

آینده بانک ها با حضور فین تک