بسیاری از تلاش‌های مقدماتی با اخراج افراد و تشکیل یک تیم تازه شروع می‌شود. درکش آسان است: این گروه رو به رکود است. با این حال پاک کردن عرشه همیشه تنها گزینه نیست. شرکت ممکن است:

 • در وسط راه متوقف شده باشد.
 • محیط خارجی ممکن است شرایط را غیرممکن کرده باشد.
 • ممکن است، محدودیت‌های دیگری در محل کار وجود داشته باشد.
  این لزوما یک مشکل نیست: مدیر اجرایی می‌تواند با افرادی که از قبل دارد، یک کسب‌ و کار ضعیف را متحول کند. و این مسئله فقط به یک رویکرد مدیریتی نیاز دارد تا انرژی را به سازمان برگرداند.

یک مثال:

تجربه‌ای که یک خرده‌فروش در حال مبارزه‌ی آفریقایی اخیرا داشته است، این درس قدرتمند را نشان می‌دهد: زنجیره‌ای از ۲۰۰ فروشگاه ظاهرا از بین رفته بود. ولی بعد فروش و سود به سرعت شروع به رشد کرد.

برای درک کامل مسائل، مدیرعامل تازه‌وارد شرکت، شروع به بررسی سریع اما جامع از عملکرد کسب‌ و کار کرد – چیزی که هر رهبر جدید می‌تواند به‌عنوان بخشی از “برنامه‌ی ۱۰۰ روزه” خود انجام دهد- توانایی تیم و سلامت کسب‌ و کار را ارزیابی کند و هم‌زمان برای تنظیم استراتژی کلی کار کند. پس از بررسی، خود داده‌ها الهام‌بخش یک راه‌حل کاملا ساده و عملی بود. این شرکت نیاز داشت که کاری رو انجام بده که قبلا توش خوب بود، و اون رو خیلی خوب انجام بده.
مدیرعامل همه‌ی افراد را از سرتاسر سازمان جمع کرد تا دیدگاه‌هایی که برای آینده فروشگاه‌های آینده‌شان دارند را مطرح کنند. با استفاده از یک هنرمند گرافیک، ایده‌ها به یک تصویر بصری از فروشگاه آینده منتقل شدند.

مدیران اجرایی از کارکنان درباره‌ی آن‌چه کار نمی‌کند و چگونگی حل این مشکلات پرسیدند.
آن‌ها از گارد محافظی را ایجاد کردند، از جمله هزینه‌های محدود، در تیم‌هایی که می‌توانستند آن را انجام دهند، تست در فروشگاه‌های خاص و در صورت لزوم یک وتوی ساده برای مدیر اجرایی برپا می‌کردند. سپس مدیر اجرایی یک قدم به عقب بر می‌گشت و شروع به تحربک قدرت برای اصلاح تیم عملیاتی می‌کند.

کارکنان موجود، متخصص سیستم‌های موجود، به سرعت فرصت‌های کلیدی برای بهبود را شناسایی کردند.
آن‌ها نیاز به فرآیندهای بوروکراتیم مانند تکمیل پرونده‌ها را مورد سوال قرار دادند و یک جایگزین هوشمند دیجیتال پیشنهاد دادند.
تیم‌های بازاریابی، عملیات تبلیغاتی سالانه چاپی را کاهش دادند و شروع به نوسازی با تاکتیک‌های بازاریابی چریکی کردند، مانند قرار دادن گسترده‌ی نسخه‌های تعاملی در مناطق عمومیِ بازار برای اینکه خریدارها آن‌ها را در جهت ارتقای محصولات فروشگاه کشف کنند. به مدیران فروشگاه‌ها اختیار بودجه شعبه خودشان داده شد تا موجودی فروشگاه را بر اساس نیاز مشتری‌ها و داده‌های فروش تامین کنند.

۳ مرحله‌ی ضروری برای هر مدیر اجرایی در شروع

هر مدیر اجرایی برای اینکه نتایج خوبی بگیرد، می‌تواند با سه مرحله‌ی ضروری زیر شروع کند:

 1. مشکل را حل کن. به سرعت مسائل کلیدی کسب‌ و کار بفهمید.
 2. یک دید روشن و شفاف ایجاد کنید. با سازماندهی کار کنید تا یک تصویر روشن از اینکه شرکت در چه حالی است و رو به چه سمت دارد داشته ایجاد کنید.
 3. تیمی را که در حال‌حاضر با آن کار می‌کنید را توانمند کنید. به صراحت بگویید که تیم آزاد است که کارها را انجام دهند. پس از آن عقب‌نشینی کنید. از دخالت و تضعیف افراد در تیم جلوگیری کنید. در عوض، بری برداشتن هرگونه مانع و محدودیتی که در راه آن‌هاست کار کنید.

اولویت‌ها

شرکت‌هایی که در زمینه‌ی توانمندسازی افراد موفق هستند چهار اولویت مشترک از مدیریت چابک را به اشتراک می‌گذارند.

 • افراد و تعاملات بر فرآیندها و ابزار
 • محصول کار اسناد جامع
 • همکاری مشتری بر مذاکره قرارداد
 • تغییر بر پیگیری یک برنامه

اگر شما در کسب‌ و کاری که عملکرد نامناسبی دارد وارد شدید، شانس آن را دارید که مشکلات را با افرادی که از قبل بوده‎اند حل کنید. خب، با تیمی که دارید چه کار می‌کنید؟

منبع:

 www.forbes.com – OCT 12, 2017 @ 09:27 AM

مطلب پیشنهادی: اشتباهاتی که به من کمک کردند تا رهبر بهتری شوم