تاثیر فین‌تک بر تجارت الکترونیک چگونه است؟

فین‌تک، تمرین استفاده از فناوری در بخش خدمات مالی است. موسسات مالی سنتی عمدتا از آن برای حسابداری و انجام سایر سرویس‌های اداری استفاده می‌کنند. اخیرا، به لطف پیشرفت‌های استارتاپ‌ها، برنامه‌های فین‌تک خدمات مالی موجود را تغییر داده‌اند و بسیاری از موسساتی که در ابتدا آن‌ها را پذیرفتند، تهدید می‌کنند.

فین‌تک از بانکداری به بیمه، املاک و صنایع بهداشت و درمان منتقل شده است. این امر اهمیت وام گیری و جذب سرمایه گذاران را تحت تأثیر قرار داده است. کراودفاندینگ، ای-والت ها و پرداخت های تلفن همراه نمونه هایی از برنامه های فین‌تک هستند. ارز رمزنگاری‌شده یا کریپتوکارنسی‌ ها مانند بیت کوین نمونه دیگری از فین‌تک هستند.

ارائه‌دهندگان خدمات مالی اغلب بر شرکت‌های بزرگ تمرکز می‌کنند، زیرا آن‌ها سود بیشتری کسب می‌کنند و با کسب‌ و کار های کوچک  و متوسط را با گزینه‌های کمتری کار می‌کنند. شرکت‌های فین‌تک به طور معمول بر روی SMBها و استارتاپ‌های جدید با ارائه تسهیلات اعتباری و غیر سنتیِ تامین مالی تمرکز می‌کنند. ارائه‌دهنده‌گان وام آنلاین و پلتفرم های کراودفاندینگ با استفاده از فین‌تک، بودجه‌ی کسب‌ و کار هایی که معمولا توسط وام‌دهندگان سنتی نادیده گرفته می‌شوند را تامین می‌کنند.

تاثیر فین‌تک بر تجارت الکترونیک

فین‌تک بزرگ‌ترین کمک را در زمینه‌ی تغییر و بهبود سیستم پرداخت آنلاین به تجارت الکترونیک کرده است. در کشور‌هایی که مصرف‌کنندگان کارت‌های اعتباری یا بدهی یه حساب‌های بانکی ندارند، فین‌تک روش‌های جایگزین پرداخت را توسعه داده است. بدون فین‌تک، تجارت الکترونیک بین مرزی تقریبا غیر ممکن خواهد شد.

ظهور سیستم‌های پرداخت مانند وی پِی، اِسترایپ، دی‌وُلا و بلو اِسنپ ک با پلتفرم‌های تجارت الکترونیک ادغام شده‌اند، کارایی و امنیت تجارت الکترونیک بهبود یافته است. هنگامی که مصرف‌کنندگان از اپل پِی، پِی پال، گوگل وَلت استفاده می‌کنند، در واقع از فین تک استفاده می‌کنند.

فناوری بلاک‌چین

بلاک‌چین، یکی از موفق ترین برنامه های فین‌ تک بوده است. در سال ۲۰۰۹، بلاک‌چین در ابتدا به صورت دیجیتالی در نظر گرفته شد و به‌طور ناشناس پرداختها را بین دو طرف بدون نیاز به یک شخص ثالث برای تأیید تراکنش ارسال می کرد. این طراحی به منظور تسهیل انتقال بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری طراحی شد. بلاک‌چین را می توان به عنوان سیستم عامل برای رمزنگاری ارز انگاشت.

تکنولوژی بلاک‌چین چگونه کار می‌کند؟ بلاک‌چین یک دفتر حساب الکترونیکی عمومی و یا یک پایگاه داده رابطه‌ای است که می‌تواند با کاربران متفاوتی به اشتراک گذاشته شود و یک رکورد غیرقابل تغییر از تراکنش‌های آن‌ها را ایجاد کند، هر کدام دارای مهر بوده و با تراکنش قبلی ارتباط داده می‌شود. هر رکورد دیجیتال یا تراکنش، یک بلوک نامیده می شود و کاربران را قادر می سازد که در این دفتر حساب شرکت کنند.

هر بلوک به یک شرکت‌کننده اختصاص دارد و لاگ فعالیت شخصی است. بلاک‌چین تنها می تواند با توافق در میان شرکت کنندگان به روز شود و هنگامی که داده های جدید وارد شوند هرگز پاک نمی‌شوند.

آینده‌ی فین‌تک

چند سال پیش، کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که استارتاپ‌های فین‌تک به طور کلی سیستم بانکی سنتی را مختل خواهند کردو  بانک‌ها که دیر به فکر استفاده از فین تک در بَک-آفیس خود افتادند، الان با خرید این استارتاپ‌ها شروع به مبارزه کرده‌اند. این هفته، جی.پی.دی مورگان چیس توافق کرد که وی‌پِی را به عنوان اولین شرکت فین تک بزرگ خریداری کند. این بانک قصد دارد تا فناوری وی‌پِی را به چهار میلیون مشتری کوچک تجاری جی.پی. مورگان واگذار کند.

سرمایه‌گذاری اختصاصی و جسورانه روی شرکت‌های فین تک تمام شده است، و این استارتاپ‌ها شروع به کار به عنوان بخشی از موسسات بزرگ کرده‌اند. الان تعداد شرکت‌های فین تک که توسط بانک‌ها به دست می‌ایند بیشتر از تعداد فین تک‌های عرضه اولیه عمومی(IPOs) شده است.

در سایر صنایع مانند بیمه و مراقبت های بهداشتی نیز اتفاقی مشابه می افتد. شرکت های بزرگ یا سرمایه گذاری در حال سرمایه‌گذاری در بخش فین تک هستند. به عنوان بسیاری دیگر از نوآوری ها، فین تک به احتمال زیاد بخشی از ساختار اصلی در بخش‌های مختلف صنعت خواهد شد و آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

منبع : practicalecommerce

مطلب مرتبط:

انقلاب فین‌تک : یک نیروی مثبت