چگونه باید هدف گذاری کرد و چرا باید آن را انجام دهید؟

از: آنابل

اکتون پشت سر هدف گذاری دلایل علمی موثری وجود دارد. با این حال هدف گذاری، چیزی نیست که ما بخواهیم آن را تدریس یا تشویق به انجام آن کنیم. هرچند آمارها برای دسترسی به یک مهارت خوب در این زمینه (هدفگذاری) یک بحث و استدلال قوی، دارند ارائه می دهند. طوری که دارند آن را به یک عادت تبدیل می کنند. یک مطالعه کسب و کار در دانشگاه هاروارد نشان داد که ۳% از فارغ التحصیلان رشته MBA این دانشگاه، کسانی هستند که اهداف خود را می دانستند. این افراد بعد از ۱۰ سال، ده برابر  بیشتر از بقیه فارغ التحصیلان (۹۷% فارغ التحصیلان) عایدی نصیبشان شده است.

اول از همه اجازه بدید با اصطلاح هدف گذاریS-M-A-R-T  شروع کنیم. این اصطلاح مخفف کلمات: خاص (Specific)، قابل اندازه گیری (Measurable)، قابل اجرا (Actionable)، واقع گرایانه ( Realistic)، بموقع (Timely) است. این اصطلاح معنی دهنده تمام این کلمات است. اما، چند ترفند اضافی دیگر نیز برای حفظ اهدافتان و مطمئن شدن برای پاسخگویی به آنها وجود دارد.

هدف گذاری
هدف گذاری

سه ترفند مهم برای حفظ اهدافتان:

  1. قابل رویت کردن آنها

بعد از آنکه اهدافتان را مشخص کردید، برای تبدیل آنها به بصری خلاقه و هنرمندانه زمان زیادی لازم دارید. شاید بچه گانه بنظر برسد، اما بهتر است اهداف خودتان را با نشانگرهای یا مدادهای رنگی بنویسید و در جایی که جلوی دیدتان است قرار دهید.  اینکار به همان اندازه که متفاوت از سبک کار شماست، بخشهای متفاوتی از مغز شما را فعال می کند، و به پذیرفته شدن اهدافتان توسط مغزتان کمک می کند. همچنین، فرآیند خلاقه به شما کمک خواهد کرد، چیزهای که امکان پذیر است را شما ببینید و در تفکر منطقی گیر نیفتید. برای خلق یک شاهکار نیاز نیست خودتان را زیر فشار قرار ندهید. فقط یک چیزی که بطور چشمگیر قابل رویت است را خلق کنید و همانطور که فرآیند خلاقه شما پیش می رود از آن لذت ببرید.

  1. احساس کردن آنها

فقط به نوشتن اهداف خود بصورت یک خط اکتفا نکنید. بلکه حداقل یک پاراگراف را در مورد احساستان در مورد چگونگی رسیدن به هدف خود بنویسید. یعنی طوری رفتار کنید که انگار شما قبلا به هدف خود رسیده اید. با این کار شما شروع به وصل کردن نقطه ای که در حال حاضر در آن ایستاده اید به مراحلی که برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید، خواهید کرد. علاوه بر این، این کار برای دستیابی به این هدف به شما اعتماد به نفس خواهد داد؛ و به کسانی که اطراف شما قرار دارند نیز سرایت خواهد کرد.

  1. فهمیدن و درک کردن آنها

برای تعین هدف (یا هدف گذاری) که واقعا برای شما انگیزه برانگیز است. شما باید این موضوع را درک کنید که چرا می خواهید به هدف خود برسید. بدون درک صحیح از انگیره خود، فهمیدن چیزهای که باعث موفقیت شما می شوند نیز سخت خواهد شد. زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد هدف خودتان بکنید؛ اینکه چرا می خواهید به آن برسید؛ چگونه آن را احساس می کنید، چه درهای بر روی شما برای رسیدن به آن باز است؛ چرا باید در حال حاضر اتفاق بیفتد و چرا این برای خوشبختی شما ضروری است.