فین‌ تک، تحولی در کسب‌ و کارهای خدمات مالی و IT

معرفی

فن‌آوری مالی یا فین‌تک را می‌توان از نویدبخش‌ترین و خوش‌آتیه‌ترین صنایع سال ۲۰۱۶ نام برد. انقلاب فین‌تکی که توسط موجی از شرکت‌های استارت‌آپی و با هدف نوآوری در مدل‌های جدید کسب درآمد و ارائه محصولات و خدمات نوین شروع شد تحولی در بازار امور مالی در سطح جهان ایجاد نموده است. شرکت‌های فین‌تکی طیفی از خدمات مالی را به کاربران ارائه می‌دهند که زمانی فقط در انحصار بانک‌ها بود. فین‌تک صنعت مالی را تغییر شکل داده و با کاهش هزینه و افزایش کیفیت خدمات و سرویس‌های مالی، محیطی پایدار و منعطف را فراهم می‌آورد. توسعه فناورانه در زیرساخت‌ها، داده‌های بزرگ، تحلیل اطلاعات و تجهیزات موبایل، این امکان را برای استارت‌آپ‌های فین‌تک فراهم می‌کند تا با موسسات متداول مالی مقابله نمایند. بر اساس پژوهش مؤسسه PwC، ۸۳درصد از مؤسسات مالی سنتی، استارت‌آپ‌های فین‌تک را تهدیدی برای خود می‌دانند. حضور استارت‌آپ‌های فین‌تک بر اکوسیستم خدمات مالی تأثیر فراوان داشته و بنظر می‌رسد مؤسسات مالی باید برای استفاده از این فرصت ظرفیت‌سازی کنند. این پتانسیل از طریق سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های فین‌تکی یا همکاری‌های تجای میسر می‌شود. رشد سرمایه‌گذاری در فین‌تک‌ها، به یک پدیده و جریان اجتماعی-اقتصادی تبدیل شده است. پژوهش Accenture نشان می‌دهد فصل اول ۲۰۱۶ سرمایه‌گذاری مخاطره‌ای در فین‌تک به ۵٫۳ بیلیون دلار رسیده و نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۶۷% افزایش داشته است. این روند در اروپا و آسیا حدود دو برابر شده و به ۶۲درصد رسیده است. این سرمایه‌گذاری بیشتر از سوی مؤسسات خدمات مالی سنتی و مرسوم انجام شده است؛ این مؤسسات با سرمایه‌گذاری مخاطره‌ای خارجی برروی استارت‌آپ‌های فین‌تک بطور همزمان با پروژه‌های فین‌تکی داخلی امیدوارند مزایای رقابتی جدیدی بدست آورند و نوآوری‌هایی در بخش فین‌تک تولید کنند.

گزارش دیگری از مؤسسه KPMG در سال ۲۰۱۵ با نام فین‌تک‌۱۰۰ نشان می‌دهد امریکا و چین در زمینه شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فین‌تکی پیشرو هستند. تنوع یکصد شرکت فعال فین‌تکی به شرح ذیل در انواع خدمات تخصصی شناسایی شده است:

خدمات پرداخت و تراکنش ۲۵
وام‌دهی ۲۲
مدیریت ثروت ۱۴
شرکت‌های بیمه ۷
سایر ۳۲

کمپانی فین‌تکی هولند (Holland) در سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرده که ۶۶۰ بیلیون دلار از درآمد بازارهای خدمات مالی از بخش مؤسسات مالی سنتی به سمت فین‌تک‌های مالی هدایت شده و در بخش‌های پرداخت، سرمایه‌گذای جمعی، مدیریت ثروت و وام‌دهی متمرکز شود.

فین تک
فین تک
اکوسیستم فین‌تک

برای درک مزیت و پویایی نوآورانه فین‌‌تک به تحلیل اکوسیستم آن می‌پردازیم. دایمرز و سایر پژوهش‌گران معتقدند کارآفرینان، دولت و مؤسسات مالی اجزای اکوسیستم فین‌‌تک را تشکیل می‌دهند. اما به‌نظر می‌رسد اکوسیستم فین‌تک بازیگران دیگری نیز دارد:

  • استارت‌آپ‌های مالی: شرکت‌های پرداخت، مدیریت ثروت، وام‌دهی، سرمایه‌گذ‌اری جمعی، بازار سرمایه و شرکت‌های فین‌تک بیمه
  • توسعه‌دهندگان تکنولوژی: تحلیل‌گران داده‌های بزرگ، رایانش ابری، ارزهای دیجیتالی، توسعه‌دهندگان شبکه‌های اجتماعی
  • دولت: سازمان‌های تنظیم مقررات، نهادهای قانون‌گذاری
  • مشتریان مالی: اشخاص حقیقی و حقوقی
  • مؤسسات متداول مالی: بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، کارگزاری‌های سهام، سرمایه‌گذاران پرریسک (VC)
استارت‌آپ‌های فین‌تک

در مرکز اکوسیستم فین‌تک، استارت‌آپ‌ها هستند؛ عموم این شرکت‌ها با ویژگی کارآفرینانه، خلاقیت‌های بنیادی را در موضوعات پرداخت، مدیریت ثروت، وام‌دهی، سرمایه‌گذاری جمعی، بازار سرمایه و بیمه ایجاد کرده‌اند. مزایان استارت‌آپ‌های فین‌تک عبارت است از:

  • هزینه کمتر
  • هدف‌گذاری بازارهای پیشرو
  • شخصی‌سازی خدمات مالی بیشتر از آنچه مؤسسات مالی مرسوم ارایه می‌کنند

استارت‌آپ‌های فین‌‌تک خدمات غیرمتمرکز مالی را ارایه می‌کنند که تهدیدی جدی برای مؤسسات مالی سنتی نظیر بانک‌ها محسوب می‌شود. این ویژگی فین‌تک‌ها سبب می‌شود مشتریان به‌جای دریافت خدمتی مشخص از یک مؤسسه مالی، امکان انتخاب شرکت‌های متنوعی را برای دریافت و مقایسه همان خدمت داشته باشند. این خاصیت، سبب مقایسه خدمات دریافتی مشتریان و در نهایت توسعه کیفی سرویس‌های مالی می‌شود.

مطلب پیشنهادی: فین‌تک، ریسک مؤسسات مالی