همکاری بانک ها و فین تک ها

اپلیکیشن رابط برنامه نویسی(API)، اصطلاحی است که برای توضیح مجموعه‌ای از ابزارها استفاده می‌شود و سیستم‌ها و بخش‌های مختلف نرم‌افزاری را قادر می‌سازد تا به‌طور موثر با هم در ارتباط باشند. با استفاده از API، بانک‌ ها و ارائه‌دهندگان خدمات مالی می‌توانند تکنولوژی شرکت‌های فین‌تک را با عرصه‌های دیگری که نیاز به حمایت دارند ادغام کنند و با متصل‌کردن خدمات انعطاف‌پذیر(همچون قطعات پازل)، فرایند اضافه‌کردن خدمات نوآورانه جدید سهولت می‌یابد.

به‌وسیله پازل مالی APIها، مدیران بخش IT در کسب‌وکار خود می‌توانند راه‌کارهای مالی موردنظر را ایجاد کرده یا از فرایندهای داخلی بدون نیاز به اجرای جزء به جزء فناوری، پشتیبانی کنند. در عوض هنگامی‌که تیم توسعه از API به عنوان بخشی از فناوری خود بهره می‌گیرند می‌توانند فناوری مالی و API را با هم ترکیب و منطبق کنند تا یک راه‌کار سفارشی ارائه دهند.

برای مثال بانک‌ ها و شرکت‌های خدمات پرداخت می‌توانند به‌جای توسعه فناوری اختصاصی از طریق ارز دیجیتالی رمزدار، API  انتقالِ پول بین‌المللی داشته باشند. انعطاف‌پذیری فناوری API به این معناست که راحت‌تر بتوان تجربه‌ای لذت بخش را برای کاربران ایجاد کرد؛ چرا که این تجربه و رابط کاربری به‌راحتی می‌تواند از سیستم پیچیده‌ای که ورای آن است جدا شود.

به‌طور مثال توسعه «Barclay» از سرویس پرداخت موبایلی «Pingit»، مصداق بارز این موضوع است؛ افتتاح فناوری API به آوردن یک سرویس جدید و موفق به بازار کمک کرده است به‌طوری‌که از زمان آغازش در سال ۲۰۱۲، رشد قابل توجهی را تجربه کرده و کاربران لندنیِ این فناوری، به تنهایی بیش از ۶۰ میلیون پوند در شش ماه اول سال ۲۰۱۴ انتقال پول داشته‌اند. شرکت‌های استارت‌آپ فین‌تک به استفاده منطقی از اینترنت در چشم‌انداز خدمات مالی توجه دارند؛ آنها سرویس‌دهی ضعیف به مشتری را می‌بینند و می‌دانند که فضای کافی برای ایجاد تغییرات موثر و کارآمد وجود دارد. همین رویکرد در صنایع دیگری همچون موسیقی و مخابرات که کاملاً توسط قدرت تکنولوژی و اینترنت متحول شده‌اند دیده می‌شود. آنچه را که بانک‌ های سنتی در عصر دیجیتال ممکن است به‌عنوان تهدید ببینند همتایان هوشیار آنها ممکن است به عنوان یک فرصت در نظر بگیرند و نتیجه این دیدگاه، موجی از شرکت‌های فین‌تکی است که در تلاشند تا بخش‌های خاصی از زنجیره‌ی ارزش مالی (انتقال بین‌المللی پول، وام یا فرایند پرداخت) را بهینه کنند و خدمات تخصصی خود را برای دیگر مشاغل و بانک‌ ها از طریق APIها ارائه دهند. به عنوان مثال، شرکتی که قصد دارد از موسیقی‌دانان حمایت کند می‌تواند از یک شرکت استارت‌آپ مثل Kickstarter که وام ارائه می‌کند و یا شرکت دیگری مثل Currency Cloud که ارائه‌دهنده فرایند پرداخت است؛ بهره ببرد. از دلایل موفقیت شرکت‌ها این است که به‌جای تلاش برای رقابت در تمام سطوح، بر روی یک بخش بسیار خاص صنعت تمرکز کنند. اما بانک‌ ها همیشه در تلاشند تا تمام خدمات مالی را از آنِ خود کنند. البته اکنون به جایی رسیده‌اند که در تلاشند تا در یک حوزه خاص، خدمات پیچیده‌تری را به مشتریان ارائه دهند. استفاده از قابلیت‌های API به بانک‌ ها کمک می‌کند خدمات بین‌المللی خود را توسعه بخشند؛ هزینه‌های توسعه خود را کاهش دهند و بدون انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید درآمدهای تازه‌ای را برای خود ایجاد و الگوی جدیدی بسازند.

رشد فین‌تک و فشار برای دسترسی آزاد به اطلاعات مالی، یک صنعت جهانیِ شناخته شده است؛ به‌طور مثال دولت انگلستان به حمایت خود از شرکت‌های فین‌تک برای توسعه این کشور به عنوان «مرکز مالی جهانی» ادامه می‌دهد. بر همین اساس، اخیراً برنامه‌های خود را در جهت ایجاد یک API استاندارد و همه‌جانبه برای بانک‌ ها اعلام کرده اند و دولت متعهد شده تا مصادیقی درباره نحوه ارائه بهترین استاندارد برای API در صنعت بانک‌ داری انگلستان ارایه کرده و بررسی نماید که آیا داده‌های آزاد بیشتر به نفع مشتریان است؟ آنچه که شرکت‌های فین‌تک بدان علاقه‌مندند مرحله بعدی این بررسی است یعنی: ارائه اطلاعات تراکنش‌های مالی از داخل بانک‌ ها. با این حال بانک‌ ها هنوز درباره افشای این نوع اطلاعات به شرکت‌های فین‌تک محتاط هستند  و قبل از به واقعیت پیوستن چنین رخدادی، بحث‌های زیادی انجام خواهد شد. البته آن‌گونه که از «استاندارد دسترسی آزاد اطلاعات» انتظار می‌رفت حرکت به سمت این تغییر چندان سریع نبوده ولی با این حال، شروع خوبی برای صنعت مالی محسوب می‌شود.

تهیه: مهدی واحدی، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره سپیدتِک ceo@sepidtech.ir