فین‌ تک‌ ها و تامین مالی برای شرکت‌ های کوچک و نو پا

سلام خدمت شما همراهان ما در سپیدتک مطلبی که می خواهیم به ارائه توضیحاتی در مورد آن بپردازیم مبحث فین تک و تامین مالی شرکت های کوچک و نوپا است . در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

بخش اول

مراحل مختلف تأمین مالی شرکت‌‌های کوچک و نوپا دراکوسیستم فین‌تک را در این نوشتار شرح خواهیم داد. اغلب شیوه‌های تأمین مالی شرکت‌ها به دو صورت است:

۱- از طریق گردش مالی داخل شرکتی یعنی ایجاد یک کسب‌وکار بدون کمک و حمایت خارجی یا

۲- افزایش حداقل سرمایه برای ادامه فعالیت. روش دوم عموماً افزایش سرمایه صاحبان سهام شناخته می‌شود که در شرکت‌های کوچک و نوپا «حلقه دوستان و خانواده» نامیده می‌شود که توصیفی ازمنابع اصلی این سرمایه اولیه است.

پس از این مرحله، تامین مالی توسط حلقه سرمایه‌گذاران فرشته یعنی افراد ثروتمندی که در ازای مالکیت بخشی از سهام شرکت استارتآپ آن را تامین مالی می‌کنند؛ دنبال می‌شود. به طور معمول یک حلقه تامین مالی، یک حلقه سرمایه‌گذاری تا پنج میلیارد تومان (یک میلیون پوند) است.

مراحل سرمایه‌گذاری‌های اولیه معمولاً به حمایت سرمایه‌گذاران، با ضمانت‌نامه‌ها، قراردادهای محدود و بعضاً قراردادهای خاص دیگر در شرکت نیاز دارد؛ اما این نوع سرمایه‌گذاران فرشته به‌طور معمول انتظار تدابیر سنگین سازمانی را ندارند که یک سرمایه‌گذار شرکت‌های کوچک و نوپا نیازدارد. این تصمیم، مراحل قانونی را کوتاه کرده و هزینه‌های تأمین سرمایه را کاهش می‌دهد.

شرکت در دور اول سرمایه‌گذاری که به‌طور کلی در محدوده ۵تا۳۵میلیارد تومان بوده و در حال رشد است؛ اغلب توسط یک VC  سازمانی هدایت می‌شود. اسناد مدل سرماه‌گذاری عموماً شامل یک برگ اصطلاحات متداول، توافق‌نامه سهام‌داران و مجموعه‌ای از مقالات شرکت است. موافقت‌نامه سهام‌داران به تنهایی بیش از ۶۰ صفحه بوده و ضرورتاً پیچیده است زیرا حمایت‌هایی که‌VC ها اصرار دارند در مراحل بحرانی‌تر (و در زمانی‌که شرکت با مشکلات روبه‌رو شود) وجود داشته باشد چندلایه هستند.

در واقع VCها به‌طور کلی می‌خواهند پول خود را درصورتی‌که شرکت با مشکل مواجه شود پس بگیرند. این اولویت نقدینگی به سرمایه‌گذار اطمینان می‌دهد در صورت تزریق پول به شرکت و مواجهه با ریسک آتی بنا به هردلیل، جبران ضرر تضمین می‌شود. ابزار تضمین‌کننده جبران ضرر عبارتند از:

  • ضمانت‌نامه‌ها:

قراردادهای قانونی شرکت و احتمالاً بنیان‌گذاران به‌عنوان حالتی از امور قانونی، مالیاتی و امورمالی شرکت

  • عهدنامه‌های محدود:

اسنادی ازطرف بنیان‌گذاران هستند که در آن سرمایه‌گذاران تعهد می‌‌کنند با شرکت رقابت نکنند یا برای آسیب‌رساندن به کسب‌وکار و قراردادهای شرکت اقدامی نکنند.

تهیه: مهدی واحدی، مدیرعامل شرکت سپیدتِک ceo@sepidtech.ir