مقدمه

تازه واردان در کسب و کار های مختلف، علاقه مندند مدل یا الگویی را برای ورود به دنیای دیجیتال بیابند. هرچند این تجارت جذابیت ها و پیچیدگی های خاص خود را دارد اما برای موفقیت در تجارت دیجیتال، داشتن پلت فرم یا الگویی کامل و کارآمد چندان عملی به نظر نمی رسد. مؤسسه تحقیقاتی گارتنر در طول چند سال گذشته به طور مبسوط در مورد تجارت دیجیتال و الگوهای آن مطالعه و گزارش هایی را استخراج کرده است.

از جمله محورهای پژوهش گارتنر عبارتند از:

  • هداف دیجیتال
  • فرصت های کوتاه دیجیتالی
  • مدل های کسب و کار
  • مدل های عملیاتی در حال توسعه.
کسب و کار
کسب و کار

پلت فرم پیشنهادی گارتنر

در نهایت گارتنر مدل تحلیلی را برای پلت فرم تجارت دیجیتالی شناسایی کرده که در شکل زیر مشخص است.

کسب و کار
کسب و کار

پلت فرم فناوری کسب وکار دیجیتال Gartner

“چگونه می توان یک پلت فرم فناوری کسب و کار دیجیتال را خریداری کرده یا ایجاد کرد ؟” پاسخ به این سوال آسان نیست، زیرا بسیاری از قسمت های پلت فرم، برنامه ها و سیستم ها هستند و پلت فرم هایی که شما در حال حاضر دارید عبارتند از:

سیستم های فناوری اطلاعات(IT  )– کلیه موارد در حال حاضر از سیستم های آی تی مرکز پشتیبان نظیر برنامه ریزی منابع سازمانی برخوردار هستند. شاید لازم باشد موارد مذکور برای نمایش رابط های برنامه نویسی نرم افزار کاربردی و به منظور ایفای نقش در پلت فرم، طبقه بندی شوند.

مشتریان – اکثر سازمان ها دارای مشتریان مختلفی هستند که با سیستم هایی مانند CRM مواجه می شوند و ممکن است آن را به یک مرکز کامل تری برای تعامل مشتری تبدیل کنند.

بینش و بصیرت  – سرمایه گذاری های موجود در انبارهای داده، مرکزداده و منبع داده نه تنها به منظور دستیابی به بینش در فعالیت های کسب وکار دیجیتال، بلکه برای ساخت الگوریتم ها و هوش مصنوعی برای تصمیم گیری خودکار و پاسخ به نیازهای مشتری دیجیتال باید انجام شود.

اکوسیستم ها – اکثر شرکت ها ارتباطات B2B  را در خود دارند تا با شرکای موجود در  اکوسیستم تعامل داشته باشند، هرچه شرکا برای پاسخگویی به یک فرصت کوتاه دیجیتالی به طور تنگاتنگ با یکدیگر کار کنند اکوسیستم پیچیده تر خواهد بود.

اینترنت لوازم هوشمند – شرکت های زنجیره ای تولید و عرضه، احتمالا دارای کنترل ها و اتوماسیون گوناگون (تکنولوژی عملیاتی) هستند؛ اما ممکن است نیاز داشته باشند تا آنها را بیشتر گسترش دهند.

پلت فرم فناوری کسب و کار دیجیتال واقعا پلت فرمی از پلت فرم ها است و شاید چیزی بیشتر از پنج مورد ذکر شده در بالا باشد. قابلیت های پلت فرم های موجود و جدید باید برای پیاده سازی یک سناریوی دیجیتال یکپارچه و هماهنگ باشد. این همان  پاسخ پلت فرم شما به یک فرصت کوتاه دیجیتالی است.

بنابراین نقطه شروع هر شرکت یا فرد در کسب و کار دیجیتال، نتیجه صدها تصمیماتی است که در حوزه فناوری اطلاعات در چند دهه گذشته اتخاذ شده است و به همین دلیل پلت فرم فناوری کسب و کار دیجیتال آنها متفاوت از بقیه است. بهتر است شما هم تصمیم بگیرید که آن را ایجاد کنید.

در حال حاضر بسیاری از فروشندگان موفق به شما می گویند (همانطور که قبلا به ما گفته اند) “ما یک پلت فرم کامل دیجیتال در قفسه موجود داریم – فقط اینجا را کلیک کنید !” بعضی از آنها امکانات بسیار گسترده ای دارند، و بعضی به طور خنده داری امکانات بسیار کمی دارند . شما احتمالا برخی از این تکنولوژی ها را برای پر کردن شکاف ها و انجام هماهنگی ها خریداری (یا اجاره) خواهید کرد ، اما انتظار می رود که تلاش قابل توجهی برای جمع آوری همه آنها انجام شود.