شناخت بهتر ابزار نولاتک برای پیش‌بینی بازارهای مالی

بنیانگذاران نولاتک دو فرد جوان ایرانی بنام‌های امیررضا فراهانی و علیرضا خنشان هستند. این دو جوان ایرانی در تهران و در سال ۱۳۷۰ متولد شده‌اند. امیررضا و علیرضا هر دو دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته نرم‌افزار از دانشگاه علم و صنعت هستند. آنها با راه‌اندازی این استارتاپ بوسیله هوش مصنوعی و تحلیل کلان داده‌ها خدماتی را به فعالان بازارهای مالی ارائه می‌دهند که خدمات آنها را می‌توان در سایت nullatech.com‌ مشاهده کرد.

این دو جوان قبلا پروژه‌هایی در زمینه توسعه نرم‌افزار به صورت آزاد انجام داده‌ و همچنین در زمینه یادگیری ماشین و علم داده نیز پژوهش‌هایی را انجام داده‌اند. طبق گفته امیررضا تیم آنها حدود یک سال پیش شکل گرفت و در شروع کار در زمینه تقلب‌های مالی فعالیت داشته‌اند اما بنا به تقاضا زیاد کاربران تغییری در رویکرد کاری آنها صورت گرفت و وارد حوزه پیش بینی شدند. آنها از طریق هوش مصنوعی و بیگ‌دیتا به پیش‌بینی پرداختند. با توجه به حوزه تخصصی آنها که یادگیری ماشین و علم داده بود، سعی کردند که وارد حوزه بازارهای مالی شوند و این کار به این دلیل بود که افراد خیلی معدودی به دلیل سختی و پیچیدگی آن در این زمینه فعالیت می‌کنند. در این راستا آنها پس از ۸ ماه توانستند هوش مصنوعی اولیه خود را بسازند و کار خود را در حوزه پیش‌بینی بازارهای مالی آغاز کنند.

نولاتک

نولاتک یک ابزار برای پیش‌بینی است که این خدمت برای تمامی حوزه‌هایی است که قابلیت پیش‌بینی در آن وجود داشته باشد که گستردگی آن از پیش‌بینی رفتار مشتری تا آب‌ و ‌هوا است ولی خدمت اصلی این این گروه در حوزه بازارهای مالی است. طبق گفته‌های بنیانگذاران این استارت‌آپ آنها زمان زیادی را صرف کردند تا بفهمند مشتریان دقیقا به چه نوع خدمتی نیازمند هستند. خدمت ارائه شده آنها به صورت B2B است و مشتریان اصلی آنها شرکت‌هایی هستند که در حوزه مالی فعالیت دارند که از جمله آنها می‌توان به کارگزاری‌ها و شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد. آنها طبق نیازهای مختلف شرکت‌ها مثل تحلیل رفتار مشتری، سرمایه‌گذاری و ارزیابی تغییرات بازار خدمات پیش‌بینی خود را ارائه می‌کنند. در همین راستا آنها متناسب با نیاز مشتریان و عوامل مؤثر در بازار مورد نظر با هوش مصنوعی و تحلیل بیگ‌دیتا خروجی‌های خود را به مشتریان عرضه می‌کنند. هزینه خدمات این گروه به حجم داده‌ها، نوع سرویس، مدت زمان صرف شده برای تحلیل اطلاعات و میزان نیروی انسانی بستگی دارد و هزینه خدمات گوناگون متفاوت است.

نولاتک
نولاتک

بیشتر بخوانیم: فین‌ تک، ریسک مؤسسات مالی

فراز و نشیب‌های نولاتک

نولاتک هم‌اکنون هم مشتری داخلی و هم مشتری خارجی دارد ولی از جمله مشکلاتی که آنها در ایران با آن روبرو شده‌اند این است که از یک طرف مجوزهای مرتبط و لازم با این نوع خدمات هنوز تعریف نشده است و از طرف دیگر نابالغی بازار ایران است که باعث شده استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی به صورت گسترده انجام نشود. تمامی شرکت‌های ارائه‌دهنده این نوع خدمات می‌گویند که بازار مالی ایران به سیستم‌های پیش‌بینی نیاز دارد. در این راستا امیررضا در مصاحبه خود گفت ” سیگنال‌هایی که در بازارهای مالی ایران تولید می‌شوند، با ریسک بالایی همراه هستند و وقتی از سیستم پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی در این حوزه استفاده شود. مدیریت سیگنال‌ها با ریسک کمتری همراه خواهد بود.” آنها در بازارهای خارجی مانند استارپ‌آپ استانبول جزء ۱۵ تیم برتر از بین ۲۵ هزار تیم شرکت‌کننده شدند و پس از آن مذاکراتی با شرکت‌های خارجی داشتند و سپس از آنها دعوت کردند که به مناسبت هفته نوآوری و کارآفرینی در نمایشگاهی در ترکیه به معرفی محصول خود به همراه دیگر استارت‌آپ‌ها بپردازند و تمامی هزینه‌های سفر و اقامت آنها توسط ترکیه تأمین شد و این در حالی است که ایران هیچ‌گونه حمایت مالی از این گروه نکرده است. این گروه با سرمایه بسیار کمی شروع به کار کردند و بخش زیادی از سرمایه آنها دانش و زمان آنها بود. همچنین طبق گفته امیررضا یکی از بنیان‌گذاران این استارتاپ اولویت اصلی همکاری آنها شرکت‌های ایرانی نبوده و بیشتر بر همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی تمرکز دارند.

این گروه بخاطر ارائه الگوریتم خود توانستند جایزه فدراسیون جهانی ثبت اختراعات را در سال ۲۰۱۷ کسب کنند. بر اساس ادعای امیررضا دقت این الگوریتم از مقالات منتشر شده مرتبط سال ۲۰۱۷ بیشتر است و به همین خاطر می‌تواند با سرویس‌های موجود در جهان رقابت کند. به طور کلی حجم استفاده از این نوع سرویس‌ها در جهان زیاد است به صورتی که ۵۰ درصد از جامعه آمریکا در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند و ۶۴۰ هزار کارگزار بورس و صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد که فعالیت‌های مشتریان را مدیریت می‌کنند. آنها قصد دارند در آینده نه چندان دور علاوه بر بورس آمریکا وارد بورس‌های ترکیه، سنگاپور، هنگ‌کنگ و بورس جهانی کالا (فلزات و غیره) نیز بشوند و خدمات خود را به مشتریان عرضه کنند.

منبع: نولاتک، ابزار پیش‌بینی بازارهای مالی است