برخی از اقتصاددانان پیش بینی می کنند که رکود اقتصادی بعدی و پایان دهه رشد اقتصادی همزمان با انتخابات مجدد انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترومپ خواهد بود. در ادامه مطلب همراه سپید تک باشید.

این یک پیش گویی قطعی نیست، و ناظران حرفه ای بازار دوست ندارند پیش بینی های قوی انجام دهند، اما یک رکود اقتصادی می آید و تنها مسئله مدت زمانی انتظار برای آن است.

جوئل پراکنن، اقتصاددان ارشد مشاوران اقتصاد کلان، به “بلومبرگ نیوز” گفت: “خیال من امسال بسیار راحت هست و از بابت سال ۲۰۱۹ هم خیالم راحت است.” Prakken گفت: پس از سال ۲۰۱۹، اضطراب من شروع می شود.

اگر رکود اقتصادی قبل از ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ اتفاق بیفتد، موقعیت را برای رقیب دموکرات آسان می کند و به احتمال زیاد برای دوره دوم به ترامپ صدمه بزند.

یک عاملی که اقتصاد دانان در زمان پیش بینی روند نوسان بازار در نظر دارند، قرارداد مالی عظیم ترامپ است که روز جمعه امضا شده است. مخارج دولت به عنوان یک محرک موقت عمل خواهند کرد. اما این تاثیرات در چند سال از بین خواهد رفت.

اقتصاد مبتنی بر ترامپ از نظر رشد تولید ناخالص داخلی و بازار سهام بیش از حد انتظار بوده است، چرا که بخش اعظم آن به قانون کاهش مالیات و جابجایی کمک می کند که سود شرکت ها را افزایش داده و به کاهش نرخ مالیات و پاداش ها برای بسیاری از کارگران کمک می کند. سوال این است که چقدر این دستاوردها، اقتصاد شغلی قوی و افزایش پس انداز خانواده می تواند طول بکشد، و چقدر طول می کشد تا اقتصاد به رکود کامل برسد یا به حداقل رشد تولید ناخالص داخلی برسد.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد شرکت Moody’s Analytics، به بلومبرگ گفت: “۲۰۲۰ یک نقطه انفصال واقعی است.” “برخی سیاست های واقعی خیلی خوبی در حال انجام گرفتن است و برخی از این سیاست ها برای جلوگیری از رکود اقتصادی در ۲۰۲۰ شانس دارند.”

بازار سهام در هفته گذشته کاهش یافت، زیرا Trump تعرفه های هدفمند در مورد واردات چینی و همچنین مقررات واردات بر روی فولاد و آلومینیوم از بسیاری از کشورها را اعلام کرد. طبق گفته یان شفردسون، اقتصاددان شرکت پانتئون اقتصاد کلان انگلستان، تعرفه های اعلام شده Trump در حال حاضر به احتمال زیاد به اقتصاد آسیب نمی رسانند.

شفردسون به Politico گفته است: “تعرفه های دولت ترامپ در مورد واردات انتخاب شده از چین تنها ۱۵ دلار در سال خواهد بود، حدود ۰٫۰۸ درصد از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و کمتر از ۰٫۰۲ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی که در حاشیه خطای اندازه گیری قرار دارد. بنابراین، بازارها به تهدیدات بیشتر و تهاجمی واکنش نشان می دهند.”

اگر رکود اقتصادی در سال انتخابات اتفاق بیفتد، ترامپ زمان دشواری برای اجرای یک پلتفرم اقتصادی خواهد داشت. اکثر رکودهای اقتصادی اخیر در زمان های نزدیک به انتخابات رخ داده اند. رکود بزرگ در پایان دوران دومین دوره رئیس جمهور پیشین جورج دبلیو بوش و در ابتدای اولین بار در سال ۲۰۰۱، حباب دات کام به وجود آمد.

رئیس جمهور سابق، جورج بوش، به طور گسترده ای برای رکود کوتاه مدت در سال ۱۹۹۰، که به رئیس جمهور سابق بیل کلینتون فرصتی برای موفقیت در مبارزه اقتصادی داده بود، سرزنش شد.

منبع :  smallbiztrends