تجربه موسسه BTL دراستفاده از تکنولوژی بلاک چین در خدمات پزشکی

هیو تامسون، بنیانگذار موسسه BTL، اخیرا درباره مزیت‌های استفاده از تکنولوژی بلاک چین در خدمات پزشکی، صحبت کرده است.

او اینگونه بیان کرده است که، با توجه به تجربه و سوابق مشتریان خود، تکنولوژی بلاکچین بسیار انعطاف‌پذیر است. منظور از انعطاف‌پذیری در اینجا قابلیت تولید و خلق پروسه‌های تجاری و خدماتی متنوع با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاهتر می‌باشد.

بلاک چین
بلاک چین

او در ادامه اظهار داشت: ” چند روز پیش در پنلی پیرامون نقش تکنولوژی در خدمات پزشکی بحث می‌کردیم. ابتدا باید این نکته را متذکر شوم که دیدگاه سخنرانان و شرکت‌کنندگان در این پنل پیرامون این موضوع، طی یک سال گذشته، بسیار گسترش پیدا کرده بود. میتوان اینطور گفت که تنها طی ۱۲ ماه، استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین جای خود را در میان آنان به راحتی باز کرده است.

البته در حوزه خدمات پزشکی این پروسه کند‌تر بوده است. ما از ابتدای تاسیس BTL ، در نظر داشتیم که بخش خدمات پزشکی تمرکز اصلی ما باشد. زیرا این تکنولوژی در حوزه تامین خدمات و به اشتراک‌گذاری داده‌ها بسیار قابل اعتماد است. روشی که توسط آن امروزه داده‌های پزشکی به اشتراک گذاشته می‌شوند خطاهای بسیاری دارد، و کلاهبرداری‌های بسیاری همواره در این زمینه اتفاق افتاده است. مشکلاتی چون محصولات تقلبی و تهدید‌های سایبری از این دست هستند. مشکلات اینچنینی توافق بین طرفین را همواره مخدوش کرده است.

توافق در صنعت خدمات پزشکی همواره حیاتی بوده است. تکنولوژی بلاک چین با ماهیت مطمئن و مقاوم خود، می‌تواند در این حوزه بسیار مفید واقع شود. داده‌های موجود در یک بلاکچین از مداخله بی‌مورد مصون هستند و البته منبع دارو‌ها همیشه مشخص خواهد بود. این دو نکته به تنهایی اعتماد بین طرفین را جلب می‌کند. برای مثال، کدگذاری قراردادهای کوچک و بزرگ  در ایجاد شفافیت و اعتماد بسیار موثرند. مثال دیگر قراردادهای مربوط به سوابق بیماران است. با استفاده از بلاکچین از رهگیری غیرقانونی این سوابق محافظت خواهد شد.

اما در اتخاذ این تکنولوژی، با چه چالش‌هایی روبرو هستیم؟ یکی از بزرگترین چالش‌ها نشان دادن بها و ارزش دقیقی است که تکنولوژی بلاک‌چین به ارمغان می‌آورد. راضی کردن مدیر عامل یک شرکت بزرگ به استفاده از این تکنولوژی شاید آسان باشد اما استارتاپ‌ها و تجارت‌های کوچک باید از میزان بها و ارزش دریافتی خود مطمئن باشند، تا به این تغییر تن دهند.

چالش دیگر نبود افراد دارای مهارت کافی برای استفاده از تکنولوژی بلاکچین و پتانسل‌های این ابزار است. متاسفانه این چالش تمامی تجارت‌ها را دربر می‌گیرد.

ما در موسسه BTL، خوشبختانه این مشکلات را بررسی کرده و راه‌های حل آنان را شناسایی کرده‌ایم. برای آسانی این پروسه تغییر، ما از زبان‌های کدنویسی محبوب مانند جاوااسکریپت که مدت‌ها قبل از بلاکچین شروع به فعالیت کرده است،  بهره می‌بریم. این امر بدین معناست که افراد راحتتر با این تکنولوژی کنار می‌آیند.

همانطور که می‌دانید  تکنولوژی بلاک چین در زمینه اقتصادی  و انرژی غوغا به پا کرده است، اما روزهای اولیه ورود بلاک‌چین به حوزه خدمات پزشکی می‌باشد و راه طولانی برای پیشرفت در این عرصه، در راه است. گرچه این کندی پیشرفت،  نباید باعث دوری کارآفرینان و تجارت‌های کوچک و بزرگ فعال در زمینه خدمات پزشکی ، از این تکنولوژی بشود. آنان باید پیوسته به فکر پیشرفت و حل خطاهای موجود در این زمینه بوده و البته رفاه و امنیت بیماران و البته مشتریان خود را در اولویت قرار دهند.

برای اطلاعات بیشتر درباره تکنولوژی بلاکچین میتوانید به ویدئو آموزشی تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده مراجعه کنید

منبع : btl