انقلابی در آینده بانک داری با فین تک

با وعده ارائه راه حل های دیجیتالی بهتر و جایگزینی تکنولوژی‌های برتر به بخش بانکی سنتی، بانک های رقیب برای توسعه و پیشرفت خود آماده می شوند. با این حال، ما معتقدیم که مسیر بانک‌ها برای بهره‌وری بیش از پیش از فین‌ تک تکامل یافته است و آنها به راحتی جایگاه ی خود را در بازار دیجیتال  پیدا کرده‌اند. یکی از دلایل پیشرفت سیستم‌های بانکی به لطف استفاده از فین‌تک ، تبدیل شدن به متخصصین در جنبه های متنوع، است.

فین تک
فین تک

طبق آخرین آمار سرمایه‌گذاری در بانک ها و موسسات مالی، متوجه می‌شویم که مردم دیگر علاقه‌ای به سیستم‌های بانکداری سنتی ندارند. ترکیبی از فین تک مبتنی بر برنامه ریزی دقیق،  تنوع خدمات و انعطاف پذیری محصولات، دلایلی است که مردم از فین‌ تک استقبال خواهد کرد.

آخرین آمار در حوزه فین تک

در سال گذشته بخش WealthTech مجموعا ۲٫۲ میلیارد دلار در سراسر جهان از طریق ۲۷۱ معاملات  سرمایه گذاری کرده است . به وضوح این روند در سال ۲۰۱۸ این میزان رشد صعودی را پیش خواهد گرفت، بر اساس اطلاعات FinTech Global سه ماهه سوم سال گذشته میزان در مجموع ۹۰۷ میلیون دلار سرمایه گذاری در فین تک  را ثبت کرده است.

بانک های سنتی تغییرات را نادیده می گیرند و سعی دارند راه حل های خودشان را ایجاد کنند. اما رقبا موفق هستند.   طبق تجربه ما، بانک های بزرگ در حال تلاش برای استفاده از راه حل‌هایی برای حل مسائل مربوط به فناوری اطلاعات خود هستند. مسائل مربوط به فن آوری های آنها زمانی ایجاد می شود که تقاضای بیشتری از قبیل پرداخت های بین المللی صورت می گیرد . و این نشان دهنده ی این نکته است  که راه حل ها به اندازه کافی قوی نیستند.

بانک های جدید پیشرو در حوزه فین تک

بیشتر بانک های جدید پیشرو در حوزه فین تک ،  زیر پنج سال سن دارند، اما با رشد آنها، بخش های بیشتری از سهم بازار را از آن خود خواهد کرد. . در سال های اخیر، بانک های رقیب جدیدی به وجود آمده اند و OakNorth، Starling Bank و Tandem تنها سه مورد از آنها هستند که در انگلیس هستند.

بانک استارلینگ در حال حاضر در پی افزایش ۷۰ میلیون دلاری سرمایه خود می‌باشد. سال گذشته این بانک ، با یک دوره ۴۰ میلیون پوندی شروع به کار کرد.

بانک ها حضور گسترده ای دارند و آنها بسیار سخت تلاش می کنند که مانند یک پلت فرم باشند. آنها در حال مشارکت هستند، بنابراین می توانند این خدمات را از طریق پلت فرم خود ارائه دهند.

فین تک
فین تک

البته ما اصلا نمیگوییم که سیستم های پرداخت بانکی مبتنی بر برنامه‌ریزی نیستند. اما آنچه سیستم‌های بانکی امروز ندارند، حساب جاری استاندارد، با کد مرتب سازی و رابط کاربری است. با این حال، شما به عنوان بانکی پیشرو می خواهید سیستم بانکی مبتنی بر برنامه، یا سیستم بانکی مجهز به آخرین تکنولوژی ها مانند کیف پول الکترونیکی برای پرداخت های خرده فروشی ، یک کارت اعتباری برای استفاده از خارج از کشور، را جزو خدمات خود ارائه دهید.

بانک های که ار فین‌ تک بهره میبرند، دارای توانایی تغییر اکوسیستم بانکی هستند. میزان داده های در دسترس و تخصص راه حل های فردی می تواند بانک ها را قادر به پیش بینی بیشتر از بازار بکند”

بحران مالی سال ۲۰۰۸

یکی از مشکلات بزرگ در بحران مالی سال ۲۰۰۸ نداشتن سیستم بانکی و مالی به روز بود. بانک‌هایی که به روش سنتی عمل میکنند معولا فاقد داده های تحلیلی کافی هستند. در نتیجه آنها  قادر به شناسایی و پیشگیری مشکلات احتمالی در آینده ، نمیباشند. اما امروزه با استفاده از تکنولوژی در سیستم‌های مالی همواره بانک‌ها چند قدم از رقیبان خود جلو بوده‌اند. زیرا این بانک ها قادر به برنامه ریزی های طولانی مدت و آزمایش روش‌ های نوین هستند.

مزیت های فین تک

در ادامه مطلب برای شما چند دلیل و  مزیت استفاده از فین‌ تک برای بهبود سیستم‌های بانکی، را فراهم آورده‌ایم.

  • شما به دقیق‌ترین، و مطمئن ترین داده‌ها برای کسب رضایت مشتری و اجرای سیستم بانکی قابل اعتماد نیاز دارید. داشتن داده‌هایی دقیق همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، برای یک بانک به منزله‌ی رمز موفقیت است.
  • شما باید ماهیت جهانی فین‌ تک، که مبنی بر پیشرفت پیوسته سیستم‌های مالی میباشد را، در سیستم بانکی خود اعمال کنید. در این حالت تجارت‌های نوظهور به بانک شما به چشم بانکی پیشرو با آخرین تغییرات تکنولوژی نگاه خواهند کرد
  • آنالیز داده‌ها امروزه جایگاه ویژه‌ای را در سیستم‌های مالی دارا می‌باشد. با بهره بردن از فین‌تک به آخرین ابزار آنالیز داده مجهز می‌شوید.
  • شما باید همواره از مشتریان خود چند قدم جلوتر باشید. بدین معنا که اگر میبینید امروزه نیاز قشر جوان به تکنولوژی انتقال پول از طریق موبایل افزایش یافته است، هرچه سریعتر باید سیستم بانکی خود را با این نیازها به روز کنید. در این حالت مشتریان مطمئن خواهند بود که شما در کار خود حرفه‌ای هستید و تخصصی عمل می‌کنید.

مطالب مرتبط:

 فین تک و بانک ها: رقابت یا همکاری؟