تائو ژنگ، معاون صندوق بین المللی پول The Bank for International Settlements (BIS) گفت، در حال حاضر، اقتصاد جهانی با ۳ چالش اساسی روبرو است: تنش‌ها در زمینه تجاری، ریسک‌های ملی و پولی و موقعیت دشوار در دستیابی به رشدی فراگیر. سرمایه‌گذاران با نادیده گرفتن این وضعیت از بدهی‌های مالی، ریسک‌های جبران‌ناپذیری را برای تجارت‌های خود متحمل خواهند شد.

 

صندوق بین‌المللی پول
صندوق بین‌المللی پول

ژانگ در این باره افزود، در حالی که تنش های تجاری بین آمریکا و چین در حال افزایش است، مدل‌های متعددی جهت ارزیابی تاثیرات یک جنگ تجاری احتمالی و همچنین ارزیابی اقدامات تقلیل دهنده تاثیرات چنین جنگی، می‌پردازند. بانک‌های US Federal Reserve و the Bank of England با افزایش نرخ سوددهی خود سعی بر کاهش ریسک‌های احتمالی این وضعیت بحرانی کرده‌اند، با این حال اگر اقدامات جدی در این خصوص صورت نگیرد، این افزایش سوددهی به ضرر آنها خواهد بود.

وی در ادامه اینگونه اظهار داشت که، واقعیت ممکن است بسیار پیچیده تر از چیزی باشد که مدل های شبیه سازی شده، بتوانند پیش بینی می کنند.

وی همچنین بر این نکته تاکید داشت که، در صورتی که اختلاف نظرهای تجاری از طریق رویکردی بر اساس همکاری حل نشود، تنش های تجاری برای اقتصاد جهانی مخرب خواهند بود.

بحران مالی سال ۲۰۰۸

وی در مورد ریسک افزایش میزان بدهی جهانی بیان کرد که، بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، میزان بدهی جهانی در سال ۲۰۱۶ به رقم بی سابقه‌ای معادل،  ۱۶۴ تریلیون دلار رسیده است. طبق پیشبینی‌های وی، این وضعیت سطح از بدهی‌ها، حتی از بحران مالی سال ۲۰۰۸ هم وخیم‌تر خواهد بود و این آمار باید یک هشدار جدی محسوب شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع فن آوری های نوین اینگونه بیان کرد که، فن آوری های نوین و احتمال حملات سایبری سایبری نیازمند توجه دقیق است و صندوق بین المللی پول در حال همکاری با کشورها و صنایع مربوطه برای یافتن راه حل هایی برای مشکل‌هایی از این دست، هستند.

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به مطلب ۱۰ اقدام موثر برای جلوگیری از حملات سایبری در فضای دیجیتال مراجعه کنید.

منبع:theguardian