به راستی فین تک در بانک داری امروز چگونه عمل می کند؟

برای قرن‌ها، بانک ها یکه‌تاز سرویس‌های مالی بوده‌اند. با این حال زمینه برای پیشرفت ‌و بهبود سیستم‌های بانکی امروزه هموارتر از همیشه شده است. سیستم بانکی بر تعاملات و ارتباطات میان مردم استوار است. ادغام اینترنت و سیستم‌های مالی و بانکی از سال ۱۹۹۵، مزایای بی‌شماری را برای این حوزه، به ارمغان آورد. مزایایی چون تراکنش‌های مالی سریع، دسترسی ۲۴ ساعته و از راه دور به حساب‌های بانکی و مدیریت حساب بدون نیاز به حضور فیزیکی کاربر و کارمندان بانک، از این دست می‌باشند. صنعت فین‌ تک با تسهیل عملیات‌های مالی میان افراد، شرکت‌ها و کشورها، هم‌اکنون از جایگاه ویژه‌ای در میان فعالان اقتصادی برخوردار است.

 

فین‌ تک
فین‌ تک

امروزه به لطف گوشی‌های موبایل عملیات‌های بانکی دستخوش تغییرات شگرفی دیگری نیز شده‌اند. این تغییرات تعاملات بین بانک‌ها و کاربران را سریع‌تر، آسان‌تر و البته کارآمدتر کرده است. در این میان تجارت‌های آنلاین در حوزه عملیات‌های مالی وارد شده، و روز به روز پیشرفت می‌کنند. Paypal نمونه بارز یک کسب و کار آنلاین با هدف دگرگونی سیستم‌های بانکی سنتی می‌باشد.

در نتیجه، میزان سرمایه‌گذاری ها در حوزه فین‌ تک در طی سالیان اخیر رشد چشم‌گیری را داشته‌اند.

و اما فین‌ تک چه تاثیری بر سیستم‌های بانکی سنتی بر جای گذاشته است؟

طبق آخرین آمار، ۲ میلیارد نفر در جهان توانایی مالی برای داشتن حساب بانکی را ندارند. برای این افراد سرویس‌های مالی ارائه شده از طریق موبایل بسیار به صرفه‌تر خواهد بود. با توجه به این نکته، کشورهای بسیاری چون انگلستان، کشور‌های اسکاندیناوی چون فنلاند و نروژ، و کنیا، از مزایا و خدمات فین‌تک در سیستم‌های بانکی خود استفاده می کنند. به بیان دیگر آنان  پیوسته برای بهبود سیستم‌های بانکی خود از طریق به کارگیری فین‌تک، تلاش می‌کنند.

به کارگیری آخرین تکنولوژی‌ها، به ما امکان رفع خطاهای سیستم‌های بانکی سنتی را می‌دهد. توسعه و پیشرفت علم تحلیل داده‌های بزرگ، پوشش اینترنت، هوش مصنوعی، تکنولوژی‌های بیومتریک و حتی واقعیت مجازی سیستم‌های مالی گذشته را دگرگون کرده‌اند.

طبق آخرین آمار سال ۲۰۱۷، بانک‌های حوزه اسکاندیناوی حدود ۱۰ سال از بانک‌های اروپایی و ۵ سال از بانک‌های آمریکایی جلوتر هستند. در این منوال، در آسیا و آسیای جنوبی شعبات فیزیکی بانک‌ها روزانه افرایش می‌یابند. بانک‌های حوزه اسکاندیناوی با درکی درست از نحوه به کارگیری فین‌ تک، به این پیشرفت چشم‌گیر در بانکداری دست پیدا کرده‌اند. بدین صورت که، قانون‌های جدید در حوزه بانکداری در این کشورها، زمینه را برای حضور فین‌ تک در این زمینه را ، فراهم آورده است.

به هر روی امروزه، بانکداری جهانی تحت تاثیر مستقیم فین‌تک می‌باشد . بنابراین هر سیستم بانکی که از این تاثیر به نفع خود استفاده کند، گوی سبقت را از رقیبان خود ربوده است.

اما چگونه میتوانیم در سیستم‌های بانکی، بیشترین بهره را از فین‌ تک ببریم؟

امروزه، همانطور که طبق آمار در بالا نیزاشاره کردیم، بانک‌های پیشرو به جذب استارت‌ آپ‌های فین‌ تک تاکید می‌ورزند. برخی از بانک‌های دیگر بر سرمایه‌ گذاری در استارت‌ آپ‌های جدید در حوزه فین‌ تک متمرکزند. بانک‌های بزرگی چون Bank of America، Citigroup، Goldman Sachs، و Morgan Stanley، از سال ۲۰۰۹سرمایه‌ گذاری‌ های عظیمی در ۳۰ کمپانی فین‌تک انجام داده‌اند. برخی از بانک‌ها خود بخش‌های جدیدی مخصوص حوزه فین‌ تک در بانک‌های خود تاسیس کرده و در آنها سرمایه‌ گذاری می‌کنند.

دقیقا در همین مرحله است که این همکاری برای صنعت و بازار فین تک نیز مفید خواهد بود. استارت آپ ها برای ادامه فعالیت و اعمال خلاقیت ها و ایده های خود می توانند از این سرمایه گذاری ها بهترین نفع را ببرند. بنابراین می توان گفت همکاری بانک ها و فین تک برای توسعه هر دو، یک بُرد بزرگ است.

آینده فین‌ تک و بانک‌ها به چه شکل خواهد بود؟

سوال اینجاست که آیا همه‌ی بانک‌ها از این تحولات حاصل از فین‌تک استقبال خواهند کرد؟

مشخصا بانکهایی با برنامه‌ریزی‌های دقیق جهت به روزرسانی و بهبود سیستم خود، از فین‌تک بیشترین بهره را خواهند برد. با این حال سهم فین‌تک در سیستم‌های مالی ۵ درصد از بازار است که پیشبینی می‌شود طی دهه آتی این رقم به ۱۰ درصد برسد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که بانک‌ها برای حفظ جایگاه خود در بازار عملیات‌های مالی، بایستی به این تحولات تن بدهند. آنها باید همواره این نکته را در نظر بگیرند که تکنولوژی‌ های جدید در خدمت آنها بوده است. برخی از استارت‌ آپ‌ها به بانک‌ها جهت کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، هزینه‌های نیاز به حظور فیزیکی کارمندان و البته کاهش هزینه‌های ریسک‌های احتمالی، کمک خواهند کرد.

لازم به ذکر است که بانک‌ها نمی‌توانند از پیدایش تکنولوژی های جدید در حوزه عملیات‌های مالی جلوگیری کنند. تکنولوژی مانند بلاک‌چین هرروزه فراگیرتر شده و تمامی عملیات‌های مالی را خواه ناخواه تحت تاثیر قرار خواهند داد. پر واضح است که بانک‌ها با آگاهی و پیشبینی این تحولات می‌توانند به همکاری و نه صرفا رقابت با این تکنولوژی‌ها جهت توسعه خود بپردازند.

مطالب مرتبط:

انقلابی در آینده بانکداری با فین تک

تبادل لینک سه طرفه