در دنیای کسب و کار امروز رقابت بر سر فروش بیشتر بسیار داغ است. یکی از روش‌های موفقیت در حوزه فروش، آنالیز داده‌ ها در هر سازمان  به خصوص برای توسعه کسب وکار استارت‌‌آپ‌های نوظهور، می‌باشد. بدین‌وسیله آگاهی افراد از وضعیت فروش بیشتر شده و درنتیجه عملکرد بهتری خواهند داشت. همانطور که امروزه مشاهده می‌کنیم در دنیای کسب وکارهای آنلاین ابزار بی شماری برای جمع‌آوری و آنالیز دااده‌ها موجود می‌باشد. به گفته برخی داده‌ها امروزه حرف اول را برای توسعه تجارت‌ها ، می‌زنند. اما این گفته تا چه حد صحت دارد؟. در این مطلب سعی خواهیم داشت به موضوع  بهبود روند فروش به کمک آنالیز داده‌ها بپردازیم.

آنالیز داده
آنالیز داده

اهمیت داده‌ها

نکته‌ای  که افراد  پیشرو درحوزه کسب و کارهای دیجیتال را شگفت‌زده می‌کند، اهمیت آنالیز استراتژیک داده‌ها است. این امر ، امکان رشد فروش وسیعی را فراهم می‌کند. رقابت در فروش و آنالیز آن افراد بسیاری را وسوسه می‌کند اما خروج از الگوی همیشگی کار بسیار دشواری است. اولین قدم در آنالیز موفق فروش این است که بیشترین بهره را از داده‌های موجود ببریم. تجربه نشان می‌دهد که سازمان‌ها با جمع‌آوری داده‌ها و معیارهای موجود و تحلیل آن‌ها، به سرعت می‌توانند به رشد بازدهی و درآمد دست یابند. بهبود روند فروش به کمک آنالیز داده‌ها از جدیدترین گرایشات کسب و کار می‌باشد.

پایه‌ها را برای آنالیز بهتر داده ها محکم کنید

رشد سریع در فروش نیازمند رعایت اصول اساسی آن است:

  • پایه‌ها را محکم کنید، منظور از این حرف ین است که باید از تمامی امکانات خود استفاده کنید. امروزه اکثر سازمان‌ها داده‌ها و ابزارهای موردنیاز را در اختیار دارند. اما آن‌چه مهم است توسعه این داده‌ها با استفاده از ابزارهای موجود و البته تکنولوژی‌های جدید است. در این حالت شما می‌توانید ادعای توسعه‌ یک کسب و کار هوشمند را داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که در حوزه کسب و کارهای دیجیتال استفاده بهینه از تکنولوژی‌های روز استاندارد بسیار حائز اهمیت است.

همچنین رابطه خود را با مشتریان مدیریت کنید و با استفاده از منابع موجود بهبود بخشید. هرچه ابزارهای شما استانداردتر باشد، داده‌های بدست آمده قابل استنادتر خواهدبود.

  • ازاهداف خود آگاه باشید. برای تمرکز بر اطلاعات داده‌ها، ابتدا لازم است بدانید که به دنبال چه هستید سپس از داده‌ها برای رسیدن به آن کمک بگیرید.
  • از صحت و کامل بودن داده‌ها مطمئن شوید. ممکن است مجموعه‌ای از داده‌ها وجود داشته‌باشد اما نمی‌توانید از اطلاعات غیرضروری و یا تاریخ گذشته استفاده کنید. پس باید ابتدا درمورد صحت آن‌ها تحقیق کنید و بعد به آن رجوع کنید. برای این امر همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم از ابزارهای تکنولوژی به روز که خطاهای آنها رفع شده‌اند، بهره گیرید. همچنین سازمان‌ها باید شخصی مسئولیت‌پذیر و قابل اطمینان را به عنوان مسئول جمع‌آوری داده‌های صحیح انتخاب کنند.

استفاده از داده‌ها

تمام داده‌ها و اطلاعات دنیا بی ارزش خواهندبود اگر از آن‌ها  درست استفاده نکنیم. مدیران فروش می‌توانند کارشناسان فروش را تشویق کنند که در تصمیماتشان به جای تجربه از داده‌ها استفاده کنند. تمام این نکات ممکن است بدیهی به نظر برسند اما هنوز هم بسیاری از سازمان‌ها به آن‌ها توجهی ندارند و این امر مانع از پیشرفت آن‌ها در فروش می‌شود.

کجا از داده‌ها استفاده کنیم؟

جمع‌آوری اطلاعات، بستری برای آنالیز حرفه‌ای فروش فراهم می‌کند. اما این که بدانیم کجا و چگونه از آن‌ها استفاده کنیم مهم است. بسیاری از سازمان‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، سعی در جمع‌آوری اطلاعات در یک جای واحد برای آنالیز بهتر دارند. این کار به پروسه برنامه‌ریزی فروش سرعت می‌بخشد و آن را تأثیرگذارتر می‌کند. برای مثال، شرکت‌ها می‌توانند از نرم‌افزار‌های برنامه‌ریزی فروش برای اتوماتیک کردن قراردادها و مبادلات در مناطق مختلف استفاده کنند. با این روش، تیم فروش و مدیران فروش هر منطقه می‌توانند با یکدیگر بدون نیاز به ارسال فایل همکاری کنند. همچنین می‌توانند فروش و بازدهی خود را به صورت منطقه‌ای با یکدیگر مقایسه کنند و تصمیمات اصولی‌تری بگیرند. در مرحله بعد شما حتی می‌توانید این داده‌ها را در اختیار تیم بازاریابی خود نیز قرار دهید. آنها با آگاهی از روند‌های موجود در بازار در حوزه بازاریابی می‌توانند استراتژی‌های جدیدی را به کار گیرند.

ارتباط با مشتری

سازمان‌ها باید از مراحل یک فروش خوب آگاه باشند و از کارشناسان خود بخواهند که داده‌ها را در همه مراحل فروش گردآوری کنند. با استانداردسازی پروسه فروش و استفاده از سیستم ارتباط با مشتری CRM برای دست‌یابی به داده‌های درست در همه مراحل فروش، زمینه مناسبی برای بهبود روابط میان مشتری و سازمان‌ها و همچنین بهبود عملکرد کارشناسان فروش به وجود می‌آید. برای مثال، قرار دادن آخرین قیمت‌ها در سیستم ارتباط با مشتری، قیمت‌گذاری و محاسبات را بسیار راحت‌تر و کارآمدتر می‌کند. والبته  به کارشناسان فروش اجازه می‌دهد که سریع‌تر پاسخگوی مشتریان باشند، زمان کمتری را برای قیمت‌گذاری دستی صرف کنند و اطمینان داشته‌باشند که عملکرد خوبی در قبال مشتریان دارند.

داده‌های مربوط به مشتریان کنونی، دیدگاهی کامل و جامع از مشتریان به شما می‌دهد که می‌تواند پایه و اساس فروش بیشتر، ارائه خدمات بهتر و بهبود ارتباط با مشتریان باشد. برای درک پتانسیل این‌گونه داده‌ها، شرکت‌ها باید تا حد امکان پروسه جمع‌آوری داده را به صورت اتوماتیک درآورند و دسترسی به آن‌ها را برای تیم فروش آزاد بگذارند. این داده‌ها همچنین به شناسایی مشتریان ناراضی و تلاش برای راضی نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند.

این مراحل، لازمه یک آنالیز حرفه‌ای است که درنتیجه دیدگاهی کلی از سازمان به شما می‌دهد و مسیر شما را به سوی موفقیت هرچه بیشتر هموارتر می‌کند.

منبع: مک کنزی