دانستن روندها به ما کمک می‌کند خودمان را برای دنیایی که مدام در حال تغییر است بیشتر آماده کنیم و بتوانیم کسب‌وکارمان در دنیای جدید را زنده نگه داریم. پایان سال و شروع سال جدید فرصتی است برای این که نگاهی بیندازیم به مهم‌ترین روندهای پیش روی ما در سال جدید.

سال ۲۰۱۷، سال بزرگ و پرحادثه‌ای برای صنعت فین‌تک بود و شاید مهم‌تر از همه اینکه میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده روی کسب‌وکارهای این حوزه، افزایش چشمگیری داشت و نسبت به سال ۲۰۱۶ که به‌شدت کاهش پیدا کرده بود، نمودار این سرمایه‌گذاری‌ها توانست مجددا شیب صعودی پیدا کند و حالا که چند وقتی از شروع سال ۲۰۱۸ می‌گذرد، به نظر می‌رسد که قرار است سال هیجان‌انگیزی برای این صنعت باشد.

ابتدای هر سال پیش‌بینی‌هایی برای روندهای پیش‌روی هر صنعت انجام می‌شود؛ اینکه کدامین بخش‌ها در اولویت بیشتری خواهند بود و احتمال وقوع چه اتفاقاتی در قسمت‌های مختلف خواهد بود: از وضع قوانین جدید یا اجرای قوانین تصویب‌شده قبلی گرفته تا حتی بحران‌هایی که برای حوزه‌های حساس‌تر ممکن است به وجود بیاید. در ادامه ۱۰ پیش‌بینی که برای حوزه فین‌تک در سال ۲۰۱۸ وجود دارد را مطرح می‌کنیم.

۱۰ روند مهم فین‌تک
۱۰ روند مهم فین‌تک

ورود سرمایه‌گذاران بالقوه به حوزه بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری‌شده

سال ۲۰۱۷، سال ضدونقیض‌های بسیاری بود. رکوردهای بسیاری توسط بیت‌کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری‌شده شکسته شد و قیمت‌ها بسیار بالا و پایین شد. نه‌تنها در همان سال ۲۰۱۷، این ارزها توانستند به بالاترین قیمت خودشان در تاریخ برسند؛ بلکه جدای از نرخ و قیمت توانستند بیشترین میزان توجه و علاقه عمومی را در میان افراد مختلف ایجاد کنند.

اما انتظار می‌رود که این روند همچنان در سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند و سرمایه‌گذاران بالقوه‌ای در حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده ورود کنند و سرمایه‌های رمزنگاری‌شده راه‌اندازی کنند و حتی در کنار اینها، انتظار می‌رود که ارائه‌دهندگان سرویس‌های فعلی؛ از کارگزاری‌ها گرفته تا بانک‌ها، بیشتر وارد این فضا شوند.

البته باید این هشدار را هم جدی بگیرید که با وجود ویژگی‌ها و قابلیت‌های نوآورانه و جذابی که حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده یا ICO دارد، اما سرمایه‌گذاری روی آنها هنوز چندان کاربرپسند نیست. همچنین حفظ کلیدهای خصوصی هم نیازمند تجربه‌های بیشتری است. به‌عنوان مثال، در صورتی که شما پین بانکی خودتان را گم کنید، همچنان می‌توانید به حساب بانکی خودتان دسترسی مجدد داشته باشید، اما اگر کلیدهای خصوصی‌تان را گم کنید، باید در نهایت تاسف بگوییم که دسترسی شما به تمام دارایی‌های رمزنگاری‌شده‌تان برای همیشه از بین خواهد رفت.

درخواست IRS از کوین بیس

در نوامبر سال ۲۰۱۷، اداره مالیات فدرال به کوین بیس، احضاریه‌ای فرستاد و از آن‌ها خواست تا تمامی رکوردهای خود از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ را در اختیارشان قرار دهند. کوین بیس با این درخواست مخالفت کرد و کار را به دادگاه کشاند. کاربران این سرویس در ماه دسامبر شکایاتی به دادگاه فدرال بردند تا مانع این به قول خودشان، ادعای بیش‌ازحد و انتظار بی‌جای اداره مالیات بشوند. دادگاه ایالت کالیفرنیای شمالی، معتقد است که با استفاده از کوین بیس بسیاری از افراد می‌توانند از رعایت مقررات اداره مالیات طفره روند.

آیا بخش قانون‌گذاری و پرداخت مالیات هم به جرگه رمزنگاری‌شده‌ها می‌پیوندد؟

بسیاری از رگولاتورها تاکنون رویکرد متوازن و عملی را در مواجهه با ارزهای رمزنگاری‌شده به کار گرفته‌اند. آنها به‌وضوح مشخص کرده‌اند که هر تخلفی در این زمینه را متوقف خواهند کرد که در این مورد، گزارش تحقیقاتی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در خصوص توکن‌های خریدوفروش‌شده توسط DOA مثال خوبی است.

به هر حال به نظر می‌رسد اقدامات و فشارهای بیشتری نسبت به ICOهای پرخطر انجام شود. از طرف دیگر و با افزایش قیمت بیت‌کوین در بازار، به نظر می‌رسد که مقامات مرتبط با پرداخت مالیات در کشورها نیز فعالیت‌های بیشتری در این حوزه داشته باشند. درخواست نسبتا اخیر دولت فدرال از صرافی‌ کوین‌بیس برای ارائه نام افرادی که دارای حساب هستند هم نشان از اتفاقاتی است که در دولت‌ها در حال وقوع است.

ICO به دوران بلوغش می‌رسد؟

عرضه اولیه ارزهای رمزنگاری‌شده یا همان ICO در سال ۲۰۱۷ توانست توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خودش جلب کند و البته به دست آوردن سه میلیارد دلار سرمایه از طریق فروش توکن‌ها هم مزید بر این جلب توجهات بوده است. نتیجه این شده که صنعتی که شاید بیشتر توسط دو جوان با ارائه یک مقاله شناخته می‌شد، حالا دیگر شکلش عوض شده و حالا دربردارنده تیم‌های باتجربه‌ای است که شرکت‌های حرفه‌ای به آنها مشاوره می‌دهند.

هرچند ممکن است این شور و هیجانات مربوط به ICO در سال ۲۰۱۸ تا حدودی بخوابد، اما انتظارات بر این است که این صنعت با توسعه بیشتر بست پرکتیس‌ها، نهادینه‌تر شود. چنین اتفاقی بیشتر در بخش فرایندهای شناخت مشتری و قوانین ضد پولشویی و همین‌طور استانداردهای مرتبط با حکومت و شفافیت نمود بیشتری خواهد داشت. همچنین انتظار می‌رود که بست پرکتیس‌های بیشتری در صنعت اتفاق بیفتد که انجمن فین‌تک هنگ‌کنگ هم نمونه خوبی از همین بست پرکتیس‌هاست.