تکامل صنعت فین‌تک اروپایی، صعود یا سقوط؟

اگر چه تکنولوژی خدمات مالی در دهه‌های گذشته در صنعت وجود داشته است که شامل دستگاه های خودپرداز با تراشه و پین بوده است اما تنها در چند سال گذشته مفهوم فین‌تک به یک سازه تبدیل شده است و در اروپا موضوعی قابل توجه است. اما آیا این بخش قادر خواهد بود با همان سرعت اولیه به رشد خود ادامه دهد؟

رشد فین‌تک

فین‌تک، از زمان بحران مالی بسیار شایع شده است. بانک‌های سنتی با افزایش تعداد مشتریان و تنظیم کننده‌ها مواجه شدند و پس از آن، آنها به جای سرمایه گذاری در استراتژی های دیجیتالی، بر روی افزایش بهبود و عملکرد خود متمرکز شدند. در طی این مدت، مشتریان از بانک‌های سنتی به سمت فن‌آوری های جدیدتر از بانک‌های رقیب مانند مونزو و فیدور که بیش از ۹۰۰،۰۰۰ مشتری در اروپا دارند، حرکت کردند.

علاوه بر این، همه‌جا گوشی های هوشمند، نیاز به حضور فیزیکی را مخصوصا برای نسل جوان، از بین می‌برند. تحقیقات از انجمن بانکداری انگلیس نشان داد که بازدیدکنندگان از شعب بانک، در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، ۳۲ درصد کاهش پیدا کردند، در حالی که انجمن مصرف کننده UK دریافت که از سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۶۰ شعبه بانکی در هر ماه بسته شده است.

تکامل صنعت فین‌تک اروپایی

کاهش سرعت رشد

با این حال، اگرچه فین‌تک در پنج سال گذشته محبوبیت بیشتری را تجربه کرده است؛ از آغاز سال جاری، طبق اعلام PitchBook Platform، تعداد ۱۹۶ پیشنهاد به ارزش ۱٫۱۴ میلیارد دلار تکمیل شده است، که این رقم کمتر از یک سوم معاملات در سال گذشته را از لحاظ تعداد معاملات نشان می‌دهد.

افزایش علاقه برای مشارکت با شرکت‌هایی که قبلا تاسیس شده‌اند، می‌تواند کاهش معاملات را توضیح دهد؛ زیرا شروع کارهای جدید، نیازی به همان میزان جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران VC ندارند. به این ترتیب، سرعت آهسته‌تر رشد، ظاهری جدید را ایجاد می‌کند و به نظر می‌رسد که فین‌تک ممکن است در حال حاضر به بالاترین سطح رشد خود رسیده باشد.

منبع: پیتچ بوک