مشکلات کسب و کار خود را چگونه کاهش دهیم؟- قسمت اول

راه اندازی یک کسب و کار مشکلاتی دارد که چندان مشابه نگهداری آن نیست. وقتی فعالیت تجاری را روزانه مدیریت می کنید با مشکلاتی روبرو می شوید که تقریباً حتی به آن فکر هم نکرده اید. در این مطلب قصد دارید چند اقدام را با یکدیگر مرور کنیم تا چرخه عمر تجارت را ساده تر و با مشقت کمتری سپری کنیم. با ما در سپیدتک تجارب خلاقانه ای از کسب و کار را بدست خواهید آورد.

از نرم افزار مدیریت کسب و کار استفاده کنید

نرم افزارها در مرکز هدایت و مدیریت کسب و کارهای کوچک قراردارند. استفاده از یک نرم افزار مدیریت کسب و کار سبب می شود شما از درگیری های روتین و عادی عملیات کمی جدا شوید و بیشتر فکر کنید. کسب و کار شما برروی عملیات می چرخد اما این همه واقعیت نیست؛ اتفاقا تجارت شما بر نحوه فکر کردن تان استوار است پس هر چه بیشتر بیاندیشید بیشتر راه حل می یابید. اما عملیات روزمره نمی گذارد چنین شود. وجود یک نرم افزار کم دردسر و پرفایده در کسب و کار شما،‌ می تواند زندگی تجاری تان را ساده سازی کند و فرصت بیشتری در اختیارتان قرار دهد.

یاد بگیرید چیزهایی را واگذار کنید

بخش هایی در تجارت شما قراردارند که چندان تأثیری بر درآمد و ثروت کسب و کارتان ندارند اما بنا به هر دلیل، وقت زیادی از شما و همکارانتان را صرف می کند. تشخیص اینکه کدام بخش از عملیات یا فرآیندهای تجاری سازمان یا شرکت تان قابل واگذاری است خود تخصص جداگانه ای نیاز دارد اما بهرحال دانستن اینکه همه عملیات روزانه شما در کسب و کارتان مفید و ثروت ساز نیست دانسته ی کلیدی است. برخی از فعالان اقتصادی بطور مثال سفارش گذاری را برون سپاری می کنند. اکنون در بازارهای کمی پیشرفته در ایران، کال سنتر یا همان مرکز تماس،‌ برون سپاری می شود و هر چند شرکت از یک مرکز تماس برای پاسخ گویی به مشتریان یا مراجعان تلفنی استفاده می کنند.

متمرکز بمانید

عموم صاحبان کسب و کارهای کوچک پس از گذشت مدتی، در محصولات، بازار یا استراتژی های خود آگاهانه یا ناآگاهانه تغییراتی می دهند. این تغییرات ممکن است مؤثر باشد اما توصیه ما این است که از اهداف شناسایی شده خود کوتاه نیایید. اگر اهداف و خواسته های خود را از تجارتتان مشخص کرده اید آن ها را رها نکرده یا تغییر ندهید. خطرناک ترین کار این است که در یک کسب و کار راکد یا نیمه جان،‌ تصمیم بگیرید منابعتان را به سمت بازار یا محصول جدید و ناشناخته یا کمتر شناخته شده هدایت کنید.

زمان را مدیریت کنید

استفاده از تکنولوژی زمان شما را ذخیره می کند. زمان به سادگی صرف می شود. یک تماس تلفنی یا یک مراجعه حضوری که بیش از حد نیاز زمان صرف کند عوارضی هم دارد. به طور مثال وقتی بیش از اندازه در یک مکالمه یا رابطه روزانه، می مانید ذهنتان بعد از رابطه نیز مشغول تحلیل و بررسی می شود حال آنکه ممکن است اصلاً نیازی نباشد. تکنولوژی حتی می تواند کوک کردن یک آلارم ساده گوشی هوشمندتان باشد تا شما را از اقدام بعدی در برنامه روزانه تان مطلع کند. ساده ترین روشی که ما امتحان کرده ایم و مؤثر بوده،‌ استفاده کاربردی و دائمی از یادداشت های کوتاه است. پای بندی به این یادداشت ها زمان شما را در روز کنترل می کند. ما معمولاً‌ می خواهیم زمان را کنترل کنیم در حالی که در تجارت باید بیاموزیم که لازم است خودمان را در محدوده های زمانی مشخص مدیریت کنیم.

از کلاد استفاده کنید

نگهداری اطلاعاتی که به آنها نیاز دارید مهم است. این اهمیت را در تکنولوژی کلاد (Cloud) خواهید یافت. کمتر از نرم افزارهای متتنوع استفاده کنید. یک کلاد کافی است تا انبوهی از داده های شما را نگهداری و از همه جا در دسترستان قراردهد. این تکنیک، شما را از کلافگی روزمره نجات می دهد.

به هوش مصنوعی نگاهی بیندازید

تکنولوژی هوش مصنوعی، برخی از تجارت ها را امروزه دگرگون کرده است اما ما در ایران چندان درکی از AI نداریم. دلیل این است که در فلسفه و تئوری هوش مصنوعی متوقف هستیم و دقیقاً نمی دانیم چه کاربردی دارد. ما در زندگی حرفه ای و شخصی خود به تجاربی دست پیدا می کنیم که قابل بازسازی و پیاده سازی روی افراد دیگر نیست و همواره از این موضوع افسوس می خوریم. هوش مصنوعی به ما کمک می کند رفتارهای تجربی و مورد علاقه خود را به دیگران انتقال داده و آن ها را شبیه خود کنیم. بطور مثال همیشه دوست داریم کارمندمان به شیوه خاصی که مطلوب ماست رفتار، کار و فکر کند اما موفق به انجامش نمی شویم. هوش مصنوعی،‌ راه کار تجارت های نوین و توسعه تجارت های فعلی است.

 

 

منبع : دکتر واحدی ، مدیر عامل سپیدتک