فین تک، بازارهای نوظهور و پول دیجیتال

مقدمه

اقتصاد پول نقد با دسترسی تلفن همراه به امور مالی دیجیتال در حال کامل شدن است. بانکداری سنتی این تغییر را رهبری نمی کنند. شرکت های مخابرات یک گام به جلو رفته اند و تراکنش را از طریق تلفن همراه انجام داده اند. آیا این اتفاق تحول آفرین است؟ آیا پول دیجیتال به طور کامل جایگزین پول نقد خواهد شد؟ احتمالا نه اما دسترسی گسترده قشر کم درآمد به تراکنش های پول دیجیتال یک منبع سوخت برای رشد اقتصادی بازار نوظهور، تولید ثروت بیشتر و بهبود سطح زندگی می شود. در این مطلب قصد داریم تأثیر فین تک را بر بازارهای نوظهور بررسی کنیم:

ما در حال ورود به مرحله دوم انقلاب فناوری ها هستیم؛ جایی که گوشی های معمولی توسط  گوشی های هوشمند جایگزین شده است و انتظار داریم تا سال ۲۰۲۰  از طریق آنها به بیش از ۷۰ درصد بازارهای نوظهور دسترسی پیدا کنیم. فرصت ها برای نوآوری فین تک بی پایان است و استارتاپ ها می توانند به موتوری تبدیل شوند که امکان دسترسی و هدایت منابع به سمت کسانی که بیشتر نیازمند هستند را فراهم می کند. حالا اجازه دهید ما بر روی دو ایدهی خلاقانه که می تواند زندگی انسان ها را به سمت بهتر شدن سوق دهد مانور دهیم.

۱- فین تک و رشد افتصادی رواندا: بیمه اعتباری

اولین ایده خلاق، یک محصول بیمه اعتباری است که از طریقیک پلت فرم داده های انبوه در رواندا معرفی خواهد شد. تنها ۲۰ سال پیش جمعیت رواندا از نسل کشی و ترس غیرقابل تصوری رنج می بردند و کشور هنوز هم در حال فرآیند بازسازی خود بوده است. امروزه، اقتصاد رواندا سالانه به طور متوسط ۸ درصد رشد می کند. آیا اقتصاد این کشورمی تواند حتی سریع تر از این به جلو رانده شود؟ بله، با بیمه اعتباری ایجاد شده توسط فین تک، که بانک ها را قادر می سازد تا ریسک نکول یا ریسک عدم ایفای تعهدرا به حداقل برسانند و به اندازه کافی برای قرض دادن به وام گیرندگانی که قبلاً غیر قابل دسترس بودند احساس اطمینان  کنند. با استفاده از داده های موجود و جایگزین و مدل سازی پیشرفته، بیمه گر موانع بزرگ را خیلی راحت از مسیر خود حذف می کند.

هنگامی عنصر ضروری برای موفقیت که بخش های مخفی ازنقاط داده و الگوریتم های پشت محصول، آنلاین است، این پلت فرم قادر خواهد بود به صورت خودکار پذیره‌نویسی  کند؛ اعطای  وام و صدور بیمه اعتباری را انجام دهد. وام ها و محصولات بیمه به سرعت گسترش خواهند یافت وتوانایی مقیاس پذیری را دارند. همان پلت فرم و همان  تکنولوژی را می توان در سرمایه گذاری جهانی در بازار استفاده کرد.

چشم انداز اقتصادییک کشور فقیر با رشد منسجم کسب و کارهای کوچک را تصور کنید – مزارع، توده های تولید، صنایع دستی، صنایع سبک، صادرات و غیره – انواع کسب و کارهایی که می توانند ثروت و شغل ایجاد کنند. همچنین تصور کنید اطلاعاتی دارید که چگونگی عملکرد  و رشد اینشرکت ها را نشان می دهد. داده های شفاف و جامع که به راحتی از طریق رابط کاربردی برنامه نویسییا(API)انتقال مییابد. داده هایی که می توان آنها را به سرمایه گذارانی که تلاش می کنند اقتصاد کشور و زیرساخت را بهبود بخشند ارائه داد. داده هایی که می تواند سرمایه گذاری بیشتر را باعث شوند، زیرا این داده ها ثابت می کنند که سرمایه گذاری در کسب و کارهای کوچک اثر بخش است.

این مثالی است از اینکه چگونه فین تک می تواند بستری ایجاد کند که می تواند برای قشر کم درآمد حساب شده و دقیق باشد. آنچه که حساب شده باشد می تواند پایه ای برای سیاست های جدید ایجاد کند و تشویقی برای تغییرات مثبت باشد. تغییر صورت گرفته در زمان واقعی توسط داده های اقتصاد رو به رشد رواندا تقویت می شود. بیمه اعتباری در رواندا به عنوان یک پیشرو برای تدارکات بیمه اعتباری در سایر اقتصادهای نوظهور بازار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  ما  کم کم می توانیم به قشری که دسترسی به بانک ندارند دسترسی داشته باشیم و کیفیت زندگی آنها را بالا ببریم.

۲- فین تک و خدمات مالی کنیا

نمونه دوم که در کنیا جایگاه خود را دارد. کنیا تقریباً سالانه از ۶ درصد تولید ناخالص داخلی برخوردار است و یک مرکز امور مالی درشرق آفریقا است. ۸۵ درصد افراد بالغ کنیایی از تلفن های همراه استفاده می کنند. همه این گوشی ها تلفن های هوشمند با قابلیت میزبانی برنامه های پیشرفته مالی نیستند بلکه قطعاً تلفن های همراهی هستند که حداقل می توانند پول را از محلی به مکان دیگر منتقل کنند.

این فناوری تلفن همراه دقیقاً چه کاری می تواند انجام دهد؟ همه چیزهایی که به طور سنتی در سیستم بانکی انجام می شد از قبیلتامین زنجیره امور مالی، تأمین وام های کم کوتاه مدت و وام های تجاری استاندارد، پس انداز، اعتبار در گردش و غیره را می تواند انجام دهد. همه این ابزارآلات امور مالی را می توان با فشار دادن نوک انگشت خود روییک دکمه مشاهده کرد و همه اینها در خارج از زیرساخت های بانکداری  و داخل  فناوری زیبا، امن و ظریف تلفن همراه اتفاق می افتند.

یکی از جالب ترین درس هایی که می شود از اقتصادهای نوظهور یاد گرفت این است که ابزارآلات و تکنیک های قوی و قدرتمند موبایل، به دور از سیستم های امور مالی قدیمی و تکنولوژی و قوانین پیچیده توسعه یافته اند. نوآوری بسیار ساده تر خواهد شد، وقتی آن را از ابتدا شروع کنید.

آنچه تاکنون رخ داده است تنها شروع کار بوده است. وام دهی بازار که از طریق تلفن همراه نیز قابل اجرا است در راه است. یک استارتاپ فین تک جدید در حال توسعه یک پلت فرم بین المللی اعطای وام است که به عنوان یک پورتال آنلاین برای سرمایه گذاری مخاطره آمیز عمل می کند. این پلت فرم  برای سرمایه گذاران خارجی دسترسی به شرکت های محلی که برای سرمایه گذاری، دارایی های ثابت، و سایر سرمایه گذاری ها برای رشد نیاز به وام دارند را ارائه می دهد. به ویژه، این پلت فرم برای دسترسی به وام های کسب و کار کوچک، با موسسات مالی محلی کوچک و متوسط کار می کند. سپس این پلت فرم این وام ها را برای فروش مجدد به سرمایه گذاران به عنوان یادداشت های سرمایه گذاری درجه بندی شده بارگذاری می کند. ایمن سازی از طریق ابزارهای شفاف در کنیا به دست می آید و در کف دست شما حاضر خواهد بود. بازارهای سرمایه درست پیش چشم شما در حال توسعه هستند و باید به کارآفرینانی که این تغییر را ایجاد می کنند تبریک گفت.

 

منبع : دکتر واحدی، مدیر عامل فناوران سپید