در ابتدای قرن ۲۱، توسعه دهندگان فناوری تصمیم گرفتند که ساختار چرخه کاری را در برابر چندین صنعت تغییر دهند و عنصری کامل از فرایندهای متنوعی در کسب و کار هستند. زمانی که وظیفه ها به توان بشر، ماشین های بزرگ و ارز های فیزیکی (که اکنون به طور بهینه، دیجیتالی شده اند) نیاز دارند.

با پیشرفت های فناوری که اغلب موجی را در تمام حوزه های کسب و کار به وجود آورده است، در صنعت خدمات مالی پیشرفتی نداشته است. در زمان های اخیر، کارهایی برای سریع ترین صنعت رشد یافته در دهه ادامه دارد. اکنون هرکسی با یک ارتباط اینترنتی، می تواند در فعالیت های بانک داری روزانه، تجارت و سرمایه گذاری در بازار، بسترهای تجارت الکترونیک وسیع، انجام پرداخت های آنلاین، تبدیل ارز آنلاین، تعهد منصفانه به تامین مالی و … که از چندین نرم افزار مالی طراحی شده برای استفاده شخصی و تجاری بهره می برند.

بدون شک، به طور کلی بسط و انقلاب در خدمات مالی به عنوان حوزه ی باز فرصت ها برای استارتاپ ها باقی مانده است. اکنون، تازه واردان در حوزه های مختلف فعالیت های مالی مانند بانک داری، پرداخت، وام دهی شخص به شخص، مدیریت ارزش و نظایر آن اقداماتی را انجام می دهند. نتیجه نوآوری در ارتقای فناوری، سبب افزایش سرمایه گذاری وارد شده در این بخش شده است. در میان این پیشرفت های سریع، متناسب بودن و حفظ کردن وجه رقابتی در عصر دیجیتالی تبدیل به نگرانی اصلی برای کسب و کارهای جدید و موجود شده است.

روش فین تک، در پس زمینه نمونه راکد از اجرای کسب و کارها که برای تمام آنها آشکار است، باقی مانده است. آنچه که نیاز است تا در این پدیده حتمی مورد آزمایش قرار گیرد، مشارکت بلاک چین است که انقلاب همیشگی در این حوزه را تشدید می کند.

درک مفهوم بلاک چین

در اصل، تفکر ذهنی ساتوشی ناکاموتو که این فناوری را در بیت کوین آغاز شده است، بلاک چین، آخرین کلمه کلیدی است و در حقیقت ابتکاری شگفت انگیز است.

بلاک چین، دفتر دیجیتال از معاملات اقتصادی  است که نمی توان در آن دستکاری یا تغییری داد. این فناوری، برنامه ریزی شده است تا نه تنها فعالیت های مالی را ضبط کند بلکه هر فعالیت دیگری را که دارای ارزش است، را می تواند ضبط کند. این فناوری به اطلاعات دیجیتال اجازه می دهد تا در گره های مختلفی توزیع پیدا کند اما اطلاعات نمی توانند کپی بشنود. هر تغییر یا جایگزینی غیر تضمینی، پیوند های مخلوط را تغییر می دهد و عدم تطابق به آسانی شناسایی می شود. این نکته، ناشی از رمز نگاری مرکب و پیچیده ای است که در پس زمینه آن طراحی شده است.

تاثیر بلاک چین روی صنعت فین تک

در بررسی که روی بخش خدمات مالی و فین تک انجام شده است و توسط PWC هدایت شده است، در حدود ۷۷% صنعت خدمات مالی بر روی استفاده از بلاک چین در سال ۲۰۲۰ طرح ریزی شده است. مطالعه منتشر شده توسط Accenture and McLagan در ژانویه ۲۰۱۷ که اشاره ای به حداقل ۸ تا از ده تا از بزرگترین بانک های سرمایه گذاری جهانی دارد که از بلاک چین استفاده می کنند؛ بیان می کند که بانک ها، یک سوم موسسات مورد بررسی هستند و ترکیبی از مشارکت بلاک چین را درعملیات خود اثبات می کنند. این تحقیق به کمک تخمینی مشابه تکمیل می شود که توسط مشاور استراتژیک جف کوین از شزکت ۳۶۰ Blockchain (شرکتی که روی فناوری های بلاک چین تمرکز دارند) انجام شده است، رشد بازار بلاک چین را بالای ۷ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ پیش بینی می کند.

از کاهش هزینه ها(ذخیره ی مورد انتظار در حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار در ۲۰۲۲ است) تا گیر کردن در بوروکراسی نا محدود در بانک داری سنتی، بلاک چین در صنعت فین تک، طراحی شده است تا بانک داری را به یک تجربه بدون شکاف و بهینه  برای مشتریان و بانک تبدیل کند. در حالی که بلاک چین متعهد می شود تا ناکارآمدی را در باجه های بانک اصلاح کند( علی الخصوص  زمانی که بلاک چین در فرآیند هایی مانند نقل و انتقالات بانکی و توافق ها وارد میشود. مسلما، تاثیر قابل توجه این فناوری، بر روی نمونه های کاهش یافته حمله های مجازی و کلاه برداری در زمینه مالی آمده است.)

با مجار دانستن شرکت های فین تکی به عنوان شبکه غیر متمرکز برای استراک گذاری یا انتقال امن و جایگزین نشده ی اطلاعات، بلاک چین، با ایجاد دسته های متمرکز و با آگاهی از چنین تراکنش های مالی، به محدود کردن درز اطلاعات و دیگر فعالیت های کلاه برداری کمک می کند. هم چنین این فناوری، حیرتی را به وجود نمی آورد، به طوریکه دان تپ اسکات شخصیت رسانه ای و اجرایی کسب و کار پیشرو،  بلاک چین را به عنوان یک فناوری دفتری توزیع یافته با پتانسیلی بیشتر از اینترنت می نامد.

تاثیر بلا چین روی خدمات مالی بسیار محسوس است. بعد از همه‌ی این نکات، در گزارش فین تک جهانی در سال ۲۰۱۷ که توسط PWC انجام شده است، استارتاپ ها در صنعت فین تک، سرمایه گذاری بیشتری را نسبت به گذشته دریافت می کنند که این سرمایه گذاری با نرخ ۴۱ درصد  CAGRرشد یافته است و در چهار سال اخیر سرمایه گذاری در آن پ از ۴۰ میلیارد دلار عبور کرده است.

ابتکارات متفرقه ای در حمایت از بلاک چین آمده است. یکی از این ابتکارات، قرار داد های هوشمند است که تعهدات را قبل از انجام توافق یا تراکنش بین دو طرف درگیر معامله، ضمانت می کند. بقیه موارد، کسب و مارهای خلاقانه ای هستند که صنایع مختلفی را پوشش می دهد. یکی از آنها، دفتر برف استرالیایی است (که به کاربران خصوصی و تجاری اجازه می دهد تا انرژی مازاد تجدید پذیر خود را بلادرنگ خرید و فروش کنند) و سیستم ردیابی بین المللی بریتانیایی، فارما تراست است که قصد دارد تا توزیع شایع مواد مخدر دارویی تقلبی را که آنلاین فروخته می شود، محدود کند.

با مهیا سازی تجربه دیجیتالی جامع تر و مناسب تر تازه واردان، تعداد زیادی از کسب و کارها از فراهم آوران خدمات مالی سنتی دور می شوند. در تحقیق و استراتژی ژاولین، بیان شده است که بیشتر مردم به سمت بانک داری موبایلی می روند؛ پس باید جایگاهی را برای ادغام فناوری افزایشی در زندگی بشری، ایجاد کرد.

این نقش فناوری در زندگی روزانه، انتظار می رود تا بیشتر ساختار یافته، بهینه و مسیری اصلی با پیشرفت هوش مصنوعی شود. طبق بیانات دنیس گادا، رییس خدمات مالی در Infosys ، هوش مصنوعی برای فراهم سازی رابط های کاربری با دید بصری بیشتر، تعاملات بهتر با مشتری، دستیار مجازی و … استفاده می شود. بدو نیاز به یادآوری، وقتی هوش مصنوعی با این ابر ترند یعنی بلاک چین ترکیب می شود، تنها بلاک چین کمک می کند تا داده با کمک اگوریتم های رمز نگاری شده امن تر شود و هم چنین به پیگیری، درک و گزارش گیری بهتر از تصمیمات هوش مصنوعی کمک می کند. هم چنین از ربات هایی وام می گیرد که سطح شفافیت مورد نیاز برای عموم فراهم می کند تا به چنین هوش های ماشینی اعتماد کنند.

بلاک چین هم چنین کمک می کند تا تاکتیک های تاریک را از بازار معامله مانند دستکاری معامله، اتهامات و زمان فرایند، فروش خرد عادی و کمیسیون واسطه ها را حذف می کند. Overstock یکی از بزرگترین خرده فروشان آنلاین تصمیم گرفته است تا آینده سرمایه داری رمز نگاری را بسازد و برای بستر جدید سهام تجاری بر مبنای بلاک چین  فراهم کند.

علاوه بر این، گرچه بیت کوین بزرگترین استفاده از بلاک چین است. کسب و کارها و استارتاپ ها در حال دور شدن از آن هستند و در حال سرمایه گذاری در پرداخت های مرزی و مرقون به صرفه هستند. یکی از این شرکت هایی که این اقدام را انجام می دهد، Circle( نرم افزار عمومی بیت کوین که کسب و کار متمرکز بر بیت کوین را رها کرده است و به مدل پرداخت P2P تغییر یافته است.)

استفاده از بلاک چین را می توانید در سیستم های ریز پرداخت مرزی ببینید. تقریبا ۲۵% از بازار پولی جهانی، تحت کنترل Western Union  و MoneyGram است. استارتاپ های فین تکی بلاک چین مانند Sentbe و Abra  در حال تامین نیاز های ریز پرداخت های P2P  هستند. این استار تاپ ها، هزینه و مفقود شدن پرداخت ها را با ایجاد انتقال از طریق پرتال های بزرگ، کاهش می دهند.

نتیجه گیری

  گروه های مالی بزرگ در مورد توانایی بلاک چین در ایجاد چرخش در صنعت خدمات مالی متقاعد هستند. از قرار معلوم، خبرهای کذبی در مورد آینده ارزهای دیجیتال وجود دارد. بر اساس KPMG ، افزایش ۵۴۴ میلیون دلاری در سرمایه گذاری های بزرگ در شرکت های بلاک چین در سال ۲۰۱۷ وجود دارد. سراسر جهان، بانک های کانادا، اروپا و دیگر کشورها(شامل  IBM، SecureKey ، HSBC، Deutsche Bank و KBC ) از بلاک چین استفاده می کنند تا شناسایی مشتریان خود را از طریق آن انجام دهند و سیستم بلاک چینی را برای اعتبارات مالی تجاری توسعه دهند. این، به طور واضح بیان می کند تا اعتمادی را روی بلاک چین و پتانسیل آن برای ایجاد نوآوری در کسب و کار های در حال اجرا، به وجود بیاورد.

 

منبع : it.toolbox –  Sep 9 , 2018