نوآوری در صنعت تکنولوژی سرعت بالایی دارد، و بهترین مثال آن سال 2018 است. کمپانی های وایرلس توانستند، قدمی بزرگ به سمت اینترنت 5G بردارند و گوگل نیز توانست با پروژه Duplex AI همه را متعجبب کند. با وجو افت شدید در ارزش کمپانی Bitocoins ادامه روند تکنولوژی به سوی پیشرفت های بیشتر همچنان ادامه دارد.

تکونولوژی اینترنت 5G در سال 2019 به حقیقت خواهد پیوست

نوآوری در صنعت تکنولوژی سرعت بالایی دارد، و بهترین مثال آن سال 2018 است. کمپانی های وایرلس توانستند، قدمی بزرگ به سمت اینترنت 5G بردارند و گوگل نیز توانست با پروژه Duplex AI همه را متعجبب کند. با وجو افت شدید در ارزش کمپانی Bitocoins ادامه روند تکنولوژی به سوی پیشرفت های بیشتر همچنان ادامه دارد. سایت آمازون نیز توجه جدی خود را نسبت به Alexa کمپانی هوشمند، نشان داده و محصولات این کمپانی را نمایش و ارائه میدهد.

احتمالا 2019 با سرعت سال گذشته در نوآوری های تکنولوژیک پیشرفت نکند، ولی  برخی سرویس هایی که که زمان زیادی برای تکمیل گذراندند، امسال رونمایی خواهند شد.

اینترنت 5G

نگاهی به پیش بینی های سال 2018

برخلاف پیش بینی های سال 2017، پیش بینی های سال 2018 خیلی مطابق انتظارات نبود. کجا را اشتباه کرده بودیم؟ شاید، در برخی پیش بینی ها که باید رخ میداد، واضح نبود و یا باید یک سال دیگر میگذشت تا انشعابات و شاخه های آن دقیق مشخص شود. به عنوان مثال، ما حرکت به سمت بلاک چین ها در این سال پیش بینی کرده بودیم، ولی سقوط ناگهانی ارزش Bitcoins  بسیاری از تیترهای خبری را به خودش اختصاص داد. البته ا نویسنده مقاله به شدت تاکید داردف ارزش این کمپانی واقعا به سودآوری تکنولوژی بلاک چین متصل نیست.

مثال دیگر رونمایی از محصولی جدید در صنعت لب تاب است. لب تاب های ARM که در تبلیغاتشات با جمله این لب تاب باید همه جا باشد، روی بورس آمدند، در کنار نام کمپانی های بزرگی مانند HP و Asus قرار گرفتند، و دیگر محصولات جدید نیز درسال پیش رو، در حال ظهور هستند. اما در نهایت لب تاب اول بسیار نا امید کنند بود، این محصولات جدید با بسیار کم، مشکلات بسیاری در سازگاری با نرم افزارهای مختلف داشتند، و گاهی اوقات با ظرفیت اندکی نیز داشتند. سال 2019 باید تصمیم بگیرد که آیا ARM میتواند ادامه دهد یا باید از بازار حذف شود.

اینترنت 5G

بررسی دیگر حاشیه ها، از مسائلی است که هنوز نمیتوان به صورت کامل به آن پرداخت. اما هنوز کارهای بسیاری، در حال انجام شدن است و میتواند در سال 2019 مهم تر هم بشود. یکی از این خبرهای جدید، اینترنت 5G  است، که این امکان را میدهد با سرعت فوق العاده هر چیزی به اینترنت متصل شود.

در سال 2019 هم توسعه گرهای اپلیکیشن و و هم تولیدکنندگان موبایل چیزی فراتر از هوش مصنوعی را تولید خواهند کرد. کمپانی Apple و یا سایت هایی چون گوگل و آمازون همگی برای ارتقای کیفیت محصولاتشان تلاش خواهند کرد تا بهتر نیازهای ما را پیش بینی کند و به راهنمایی های کمتری احتیاج داشته باشند. البته این پیش بینی ها، بدون در نظر گرفتن فاکتور زمان، کمی غیر واقعی است. ولی ما منتظر وقوع این پیش بینی های هیجان انگیز هستیم.

بهره برداری واقعی از 5G

هیچ موضوعی مانند اینترنت 5G در صنعت موبایل، بحث و گفت و گو سال گذشته را به دنبال نداشت. بیش از نیمی از توجهات این  دهه، به اینترنت 5G اختصاص داشت و حتی جای بسیاری از مباحث را گرفت، ولی یک مسئله مهم در این میان وجود دارد، اینکه تقریبا هیچ کدام از متخصصان بر سر اینکه 5G واقعا چیست، توافق ندارند.

این تغییرات در 2018، مشخصات و مقتضیات خودش را دارد و بیشتر آن بر روی آزمایش های تکنولوژیک گذشت. ولی در نهایت، امسال اولین موبایل با ظرفیت استفاده از 5G  به عنوان یک سرویس واقعی، راهی بازار خواهد شد و در میانه های سال جدید نیز خدماتی برای تکنولوژی mm Wave وارد بازار خواهد شد.

موبایل های حال حاضر در بازار طیف و ظرفیت پایینی برای آغاز اینترنت 5G دارند، ولی شرکت های مختلف برای اینکه به عنوان اولین کمپانی ارائه دهنده این سرویس برای مناطق حومه شهر و روستاها در لیست قرار بگیرند، در رقابت هستند.

در پایان سال 2019، تقریبا تمام کلان شهرها و حومه هایشان به این سرویس جدید اینترنت دسترسی خواهند داشت و برخی مناطق نیز تا 2020 باید صبر کنند. ولی در نهایت رویای این سرویس اینترنت در 2019 به حقیقت خواهد پیوست.

اینترنت 5G

اگرچه 2018 با سرعت فوق العاده در رشد تکنولوژی شناخته میشود، ولی بسیاری از محصولاتش در سال پیش رو، رونمایی خواهد شد. این محصولات که بحث های بسیاری را در سالهای اخیر به خود اختصاص دادند، سرویس و خدمات جدیدی نیز به همراه خواهند داشت. پس تا پایان سال میلادی جدید برای اینترنت 5G صبر کنید.